پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)


جشنواره بین المللی شیخ طوسی (ره)

معرفی :

     جشنواره بين‌المللي پژوهشي شيخ طوسي از فعاليت‌هاي ویژه پژوهشي جامعة المصطفي العالمية است که در راستای تحقق اهداف و سیاست های پژوهشی مندرج در اساسنامه و منشور المصطفی(ص) برای تولید و تبیین دانش دینی، قرآنی و توسعه نظریه های اسلامی در زمینه های گوناگون و حمایت از فرایند تولید علم دینی براساس نیازها و انتظارات جهانی همه ساله برگزار می گردد.

     این جشنواره خاستگاه و بستر مناسبی برای شناسایی، معرفی و تقدیر از پژوهشگران و نوآوران پژوهشی برتر در المصطفی، می باشد .این جشنواره که از سال 1376 توسط (مرکز جهانی علوم اسلامی سابق) فعالیت خود را آغاز کره و از سال 1387در ساختار جدید المصطفی در معاونت پژوهشی انجام می شود ثمره بيش از دو دهه تلاش و برگزاري بیش از 20 دوره مراسم جشنواره، گردآمدن حدود 12000 اثر پژوهشي است.

برگزاری مراسم جشنواره:

همه ساله مراسم اختتامیه جشنواره با حضور بیش از 1000 نفر از علماء،  فضلاء، اساتید و فرهیختگان ایرانی و غیرایرانی و دیگر مهمانان جشنواره برگزار می گردد.

در مراسم اختتامیه جشنواره بین‌المللی پژوهشی شیخ طوسی، ضمن ارائه گزارش فعالیت یک ساله جشنواره و ارائه مقالات برتر داخلی و خارجی، از سخنرانی ریاست محترم جامعۀ المصطفی(ص) العالمیۀ، سخنرانی شخصیت‌های  برجسته دینی و سیاسی بهره برده و بخش پایانی مراسم، اهدای جوایز برگزیدگان جشنواره می‌باشد.

مهم ترين اهداف جشنواره:

تعميق نگاه به نقش علوم اسلامي و علوم انساني در توليد علم؛ تلاش در جهت كاربردي نمودن علوم اسلامي و علوم انساني با رویکرد اسلامی از طريق شناسايي مهم ترين مسائل جهان اسلام؛ ارتقای کمی و کیفی آثار پژوهشی در المصطفی؛ تقویت و توسعه ظرفیت­های علمی - پژوهشی طلاب، فضلاء و پژوهشگران المصطفی؛ از طریق تشویق و حمایت از فعالیت های علمی - پژوهشی ایشان

محورهاي فعاليت:       در دو بخش خلاصه مي گردد:

1 بخش عمومی :گزينش بهترين آثار پژوهشي منتشر شده المصطفی و غیر المصطفی در طول سال قبل اعم از: کتب - مقالات منتشرة  -  رساله ، پايان نامه و تحقیقات پایانی.

2. بخش فراخوان : گزينش بهترين تولیدات علمی در موضوع ويژه سال .

بخش فراخوان آثار:

آثار پژوهشي این بخش ؛ شامل کتاب، مقاله چاپ شده، رساله، پايان نامه و تحقیقات پایانی در موضوعات مختلف علوم انسانی-اسلامی اعم از علوم قرآنی و حدیث ،اهل بیت (ع) ، فقه و اصول ، فلسفه و منطق، ادیان و فرق، کلام و مذاهب،حقوق، مدیریت ، اقتصاد، علوم سیاسی، دین پژوهی، اخلاق و تربیت ، تبلیغ و ارتباطات ، عرفان و تصوف ، تاریخ اسلام ، روانشناسی و علوم تربیتی، زبان و ادبیات فارسی ، مرجع و کلیات، دائره المعارف  بررسی و انتخاب خواهند شد.

 شرايط شرکت در بخش فراخوان آثار:

 

       کتاب ها و مقالات چاپ شده یا برتر همایشها در موضوعات فوق؛ در زمينه هاي تأليف، ترجمه، تصحيح متون، تحقيق، شرح و توضيح، تقرير، دايرۀ المعارف و کتب مرجع ؛ بررسي خواهند شد.

       اين آثار بايد در سال اعلام شده از طرف دبيرخانه جشنواره (از فروردين تا اسفند سال اعلام شده) چاپ و يا دفاع شده باشند.

      مقالات پژوهشي بايد داراي رويکردي نو بوده و حداقل در 6 صفحه و در مجلات و نشريات علمي معتبر به چاپ رسيده باشند یا در همایشها و جشنواره ها پذیرش شده یا دارای رتبه باشند.

بخش فراخوان مقاله:

اين بخش از جشنواره که با هدف جهت دهي به پژوهش هاي ديني و طرح اولويت هاي پژوهشي، برنامه  ريزي شده، همه ساله موضوعی را به محققان و پژوهشگران پيشنهاد مي کند. محققان در مدت زمان تعيين شده اقدام به تهيه و ارسال مقاله مي نمايند.

برخی از موضوعات سالانه جشنواره شیخ طوسی:

 موضوعاتی که طی 21 سال برگزاری جشنواره به عنوان موضوع فراخوان مقاله معرفی شده است عبارتند از :

1. اسلام و جامعه 2. «قرآن و سنت» و «انسان و دين در قرآن و سنت»3. «مباحث حقوقي اسلام و شبهات روز در حوزه فقه و مباني فقهي»4. «كلام اسلامي»، «تمدن اسلامي» و «جايگاه اهل بيت(ع) در جوامع اسلامي» 5. مهدويت 6. حقوق و شخصيت زن 7. اخلاق و تربيت اسلامی8. جايگاه اهل بيت(ع) در اسلام و تمدن اسلامي 9. جايگاه قرآن در اسلام و تمدن اسلامي 10. اديان و پيامبر شناسي 11. معنويت و جهان معاصر12. عاشوراپژوهي در عرصه بين‌الملل 13. عاشوراپژوهي در عرصه بين‌الملل 14. بیداری اسلامی 15. تمدن نوین اسلامی 16. جغرافیای معرفتی جهان اسلام؛ فرصت‌ها، تهدیدها و راهبردها 17. جهان اسلام و پدیده تکفیر 18. گفتگوی اسلام و جهان معاصر 19. معنویت گرایی در جهان معاصر 20. همگرایی و واگرایی در جهان اسلام 21. نقش المصطفی و فارغ التحصیلان آن در گسترش علوم اسلامی در جهان