پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)
تاریخ مطلب : 1399/01/11
پیوست مرتبط : عکس / فیلم / صوت
مجموعه : اداره کل ترجمه

اداره کل ترجمه پژوهشگاه بین المللی المصطفی به سفارش گروه تاریخ و سیره این مرکزدر سال 1396 طی قراردادای با جناب آقای غلام یاسین از اهالی پاکستان، اقدام به ترجمه این کتاب دو جلدی به زبان اردو نمود.

 

کتاب مقتل جامع سیدالشهدا که در 2 جلد توسط گروهی از محققان و نویسندگان و زیر نظر استاد ارجمند جناب حجت الاسلام و المسلمین مهدی پیشوایی در موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی تولید و به زبان فارسی منتشر گردیده، گزارش جامع و مستند از تاریخ قیام عاشورا برای پویندگان علمی کشور به ویژه طلاب و خطبا است.

در این مقتل تنها از منابع موجود تا پیش از قرن هفتم استفاده شده است؛ زیرا با بررسی های انجام شده از سوی محققان، در موضوع قیام سیدالشهدا علیه السلام تنها گزارش های منابعی که تا قرن هفتم به نگارش درآمده اند، قابل اتکا و اعتمادند و منابع پس از آن، گزارش های چندان معتبری را شامل نمی شوند.

 اداره کل ترجمه پژوهشگاه بین المللی المصطفی به سفارش گروه تاریخ و سیره این مرکزدر سال 1396 طی قراردادای با جناب آقای غلام یاسین از اهالی پاکستان، اقدام به ترجمه این کتاب دو جلدی به زبان اردو نمود. متن فارسی این کتاب چون برای مخاطبین فارسی و شیعی ایرانی نوشته شده است توسط گروه تاریخ مورد بازنگری و با توجه به مخاطبین اردو زبان بررسی گردید.

 دو جلد این کتاب در حدود 1000 صفحه ترجمه گردیده و پس از ارزیابی های  متعدد جهت اعمال اصلاحات تحویل مترجم گردید. در حال حاضر مترجم  اصلاحات را اعمال نموده و جهت تایید نهایی به ارزیاب محترم تحویل گردیده است. امیدواریم تا پایان سال جاری این کتاب جهت انتشار، تحویل انتشارات المصطفی گردد.

 جلد اول این کتاب شامل چهار بخش اصلی است:

1. سیری در مقتل نویسی و تاریخ نگاری عاشورا از آغاز تا عصر حاضر (معنای لغوی و اصطلاحی مقتل، مسیر تاریخی مقتل نویسی و تاریخ نگاری عاشورا از قرن دوم تا پانزدهم و قرن حاضر، سیری در ادوار زندگی و شخصیت امام حسین علیه السلام، شهادت امام حسین علیه السلام در گفتار پیامبران و امامان ، فضیلت گریستن و عزاداری بر امام حسین علیه السلام و تحلیل آن، فلسفه ی قیام امام حسین علیه السلام و بیان مشهورترین دیدگاه ها درباره ی فلسفه ی قیام کربلا)؛

2. امام حسین علیه السلام و معاویه (شخصیت و حکومت معاویه، مواضع امام حسین علیه السلام در برابر حکومت معاویه و مبارزات سیاسی آن حضرت)؛

3. نهضت عاشورا از آغاز تا ورود امام حسین علیه السلام به کربلا (حوادث بعد از مرگ معاویه، فعالیت های امام حسین علیه السلام در ایام اقامت در مکه، ساختار سیاسی ـ فرهنگی کوفه، و خروج امام حسین علیه السلام از مکه)؛

4. امام حسین علیه السلام در کربلا (ورود امام حسین علیه السلام به کربلا تا روز عاشورا، رویدادهای روز عاشورا، نحوه ی شهادت تمام یاران سید الشهدا علیه السلام، مبارزه و شهادت بنی هاشم، کیفیت شهادت حضرت سید الشهدا علیه السلام، و حوادث پس از شهادت امام علیه السلام).

و در جلد دوم کتاب، حوادث پس از عاشورا، اهل بیت علیهم السلام در مسیر شام، تداوم نهضت حسینی به رهبری امام سجاد علیه السلام، پیامدهای قیام عاشورا، مباحث پیرامونی نهضت عاشورا، پژوهشی در اربعین سیدالشهدا علیه السلام، فلسفه ی عزاداری امام حسین علیه السلام، پرسش و پاسخ های عاشورایی، و شرح حال و زندگینامه اصحاب امام حسین علیه السلام مور بررسی قرار گرفته است.