پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)
تاریخ مطلب : 1398/04/23
پیوست مرتبط : عکس / فیلم / صوت
مجموعه : 5 . پژوهشکده اسلام و غرب
برگزار گردید:

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن رضایی رئیس پژوهشگاه المصطفی(ص) ضمن خیر مقدم به میهمانان، آمادگی پژوهشگاه را برای همکاری با مرکز امام علی اعلام نمودند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حسینی، رئیس مرکز امام علی(ع) به معرفی این مرکز و فعالیت‌های آن پرداختند. سپس معاون مرکز امام علی(ع) با اشاره به برگزاری برخی نشست‌های علمی در سال‌های گذشته با همکاری مراکز دیگر مانند پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سوئیس و بازتاب مثبت آن، پیشنهاد برگزاری نشست مشترک با همکاری جامعة المصطفی(ص) در سال جاری را مطرح نمودند. ایشان موضوعاتی مانند محیط زیست و حقوق بشر را از موضوعات مورد نیاز در جامعه اروپا و سوئیس برشمرد.
در ادامه آقای دکتر مهدی‌نژاد رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای پژوهشگاه با اشاره به ظرفیت‌های جامعة المصطفی و پژوهشگاه در زمینه‌های مختلف و همچنین سابقه برگزاری نشست‌ها و همایش‌های گفتگوی ادیانی در جامعة المصطفی، پیشنهاد نمودند که حتی الامکان موضوعاتی در دستور کار قرار گیرد که جامعة المصطفی و پژوهشگاه در آن زمینه کار کرده و البته از سوی دیگر مورد نیاز جامعه مخاطب نیز باشد.
در ادامه جلسه دکتر رضایی رئیس پژوهشگاه، ضمن استقبال از این پیشنهاد نکاتی را به عنوان جمع بندی بیان نمودند،ایشان اصل کار را بسیار خوب و مورد تأیید دانسته و اظهار داشتند می‌توان از نظر سطح، نشست علمی را در دو قسمت عمومی و تخصصی برگزار نمود، رئیس پژوهشگاه در ادامه به بیان اولویت‌های موضوعات همایش به صورت پیشنهادی پرداختند که از آن جمله اجتهاد و تطبیق دین با نیازها و اقتضائات زمان؛ عقلانیت اسلامی؛ معنویت اسلامی؛ موعود گرایی در ادیان؛ شفاعت در ادیان؛ آزادی در اسلام؛ مقاصد شریعت و تروریسم و افراط گرایی بود، جلسه در خصوص نحوۀ مشارکت ادامه پیدا کرد و قرار شد اسکان و پذیرایی در کشور سوئیس با مرکز امام علی(ع) و تهیه محتوا و اعزام سخنرانان علمی بر عهده جامعة المصطفی باشد.
در پایان مقرر گردید، آقای دکتر حسینی درباره موضوع مورد نظر برای نشست، بررسی نموده و نتیجه را به پژوهشگاه ارائه نماید، تا نسبت به آماده‌سازی مقدمات برگزاری نشست برنامه‌ریزی گردد.