پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)
تاریخ مطلب : 1398/04/23
پیوست مرتبط : عکس / فیلم / صوت
مجموعه : 5 . پژوهشکده اسلام و غرب
رئیس پژوهشگاه بین المللی المصطفی:

رئیس پژوهشگاه المصطفی(ص) با اشاره به هفت مناظره مهم از امام رضا(ع) گفت: هر کدام از مناظرات حضرت برای ما که به کار تحقیق و پژوهش مفتخریم، بسیار ارزشمند است. البته زمانی پژوهش و مطالعات تطبیقی و مقارنه‌ای ما م‍‍ؤثر است که پژوهشگر به زبان منابع مقصد و کتب آن احاطه کامل داشته باشد.

رئیس پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) در مراسم جشن میلاد امام رضا(ع)، که در پژوهشگاه برگزار شد، در سخنانی اظهار کرد: یکی از القاب خاص امام هشتم(ع) «عالم آل محمد(ص)» است. حضرت در طول دوران امامت خود مناظرات متعددی را داشتند که تمام آن‌ها برای ما که در پژوهش،‌ تحقیق و مطالعه تطبیقی اشتغال داریم بسیار ارزشمند است.
عضو هیئت‌علمی جامعةالمصطفی(ص) افزود: حضرت، هفت مناظره مهم داشتند که شیخ صدوق در عیون اخبار، علامه مجلسی در جلد ۴۹ بحارالانوار و در جلد دوم کتاب مسند با عنوان احتجاجات، این مناظرات را نقل کرده‌اند.
ایشان ادامه داد: چهار مناظره حضرت در یک مجلس و پس از ورود امام(ع) به طوس با «جاسلیق» عالم مسیحی، «رأس الجالود» عالم یهود، «هربزاکبر» عالم فارس، «عمران صابی» بزرگ صابئیان در مجلسی که مأمون برپا کرده بود رقم خورد.
دکتر رضایی یادآور شد: سه مناظره دیگر در زمان‌های دیگر با «سلمان مِروزی»، «علی بن محمد جهم» و مناظره بصره با حضور ارباب مذاهب مختلف شکل گرفت. هر کدام از این مناظره‌ها برای ما که به کار تحقیق و پژوهش مفتخریم اهمیت بالایی دارد.
وی ادامه داد: با توجه به مزیت نسبی کار تطبیقی و مقارنه‌ای که در پژوهشگاه انجام می‌دهیم و آثار و برکات آن را در میان سایر ادیان و مذاهب شاهد هستیم و به لطف خداوند متعال و به برکت انقلاب اسلامی در حال توسعه است،‌ مناظرات حضرت و تأمل در آن برای همه پژوهشگران المصطفی(ص) درس‌آموز است.
رئیس پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) در پایان یکی از نکات برجسته و ممتاز این مناظرات را پاسخگویی امام(ع) با استناد به کتاب و با زبان افراد مخاطب ذکر کرد و گفت: یک اثر علمی ژرف و عمیق زمانی اثرگذاری بیشتری دارد که پژوهشگر احاطه لازم و کافی بر منابع مقصد داشته باشد. کار تطبیق و مقارنه نیازمند لوازم متعددی است که مهم‌ترین آن آشنایی کافی با زبان‌های خارجی است.