پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)
تاریخ مطلب : 1399/09/22
پیوست مرتبط : عکس / فیلم / صوت
مجموعه : پژوهشکده مطالعات منطقه ای
دکتر مرتضی اشرافی بیان کرد:

کشورهای آسیای مرکزی پس از فروپاشی شوروی، به دنبال هویت مستقل بودند و ملی گرایی، یکی از اهداف سیاستمداران این کشورهاست.

پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای با همکاری گروه علمی آسیا و اقیانوسیه پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص)، نشست علمی «بررسی زمینه‌ها و مؤلفه‌های فرهنگی فعالیت جمهوری اسلامی ایران در آسیای مرکزی» را با سخنرانی دکتر مرتضی اشرافی کارشناس مسائل اوراسیا برگزار کرد.

 

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، در این نشست علمی، دکتر اشرافی با اشاره به سرعت تحولات فرهنگی، تصریح کرد: در دنیای کنونی، تحولات اجتماعی، دگرگونی در عرصه های فرهنگی را سرعت داده است و بی توجهی با مواجهه با این تغییرات، خسارت های جبران ناپذیری به دنبال دارد.

سخنران این نشست با بیان اینکه مسائلی مانند جهانی شدن، پیوند زمان و مکان و...، توجه به تبادلات فرهنگی را برای ما ضروری کرده است، اظهار داشت: می توان تعاملات فرهنگی را در دنیای معاصر، ضروری ترین عامل برای توسعه در ابعاد مختلف دانست.

وی افزود: برخی اندیشمندان، قرن ۲۱ را قرن فرهنگ نامیده اند و معتقدند که آینده، صحنه رقابت فرهنگی است.

دکتر مرتضی اشرافی با بیان اینکه کشورها دنبال دستیابی و تقویت قدرت نرم در عرصه فرهنگ هستند تا اهداف خود را محقق نمایند، خاطرنشان ساخت: گشودن عرصه های جدید در روابط فرهنگی بین ملت ها، بسیار اهمیت دارد و دیپلماسی فرهنگی در تأمین منافع بلندمدت و امنیت هر کشور بسیار تأثیرگذار است.

وی، در ادامه، به نقش تعیین کننده دیپلماسی فرهنگی در سطح قدرت ملی و کاهش خطرات امنیت ملی اشاره کرد و ابراز داشت: در جهانی کنونی، ضرورت هماهنگی بین فعالیت های فرهنگ پیرامونی هر کشور بسیار مهم است، به گونه ای که فرهنگ و مؤلفه های فرهنگی، بخش مهمی از سیاست های خارجی هر کشور را تشکیل می دهد.

دکتر اشرافی مزایای استفاده از فرهنگ و به خدمت گرفتن ابزارهای فرهنگی را در مقایسه با ابزارهای دیگر مورد توجه قرار داد و بیان نمود: عاری بودن دیپلماسی فرهنگی از لحنی آمرانه، جذابیت بیشتر و هدف قرار دادن ذهن و روح مخاطبان، برخی از این مزایاست.

کارشناس مسائل اوراسیا با اشاره به مزایای بهره مندی از دیپلماسی فرهنگی، به تأثیر فرهنگ و ابزارهای فرهنگی بر ضمیر ناخودآگاه مخاطب اشاره نمود و اظهار داشت: در مقایسه با دیگر ابزارهای دیپلماسی، دیپلماسی فرهنگی با راحتی بیشتری در لایه های زیرین جامعه نفوذ می‌کند و اثرات ماندگارتری دارد و فتح بابی برای مفاهمه بهتر بین کشورها به شمار می رود.

سخنران این نشست با بیان اینکه دیپلماسی فرهنگی می تواند خلاقانه تر و انعطاف پذیرتر در بسیاری از حوزه ها اجرا شود، بیان کرد: دیپلماسی فرهنگی بیشتر به دنبال کشف و ترویج ارزش ها و منافع مشترک و تأمین منافع ملی با در نظر گرفتن جامعه مورد نظر است. تبیین و تنظیم دیپلماسی فرهنگی کارآمد می تواند کشورها را در تحقق اهداف سیاسی و دستیابی به منافع ملی یاری کند. از سوی دیگر، دیپلماسی فرهنگی به کمک سیاست خارجی می آید تا با زبانی تلطیف شده، کشورها را به اهداف مدنظرشان برساند.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، انقلاب اسلامی ایران را برگی زرین از تاریخ و فرهنگ در کتاب زندگانی جامعه جهانی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: انقلاب اسلامی به این معنا بود که فرهنگ اسلامی در تمام شئون فردی و اجتماعی مبنا قرار گیرد.

دکتر مرتضی اشرافی انقلاب السلامی ایران را انقلاب فرهنگی دانست و تصریح کرد: بیشترین و مهم ترین تلاش ها و توانمندی ها باید برای تحرک فرهنگ در همه شئون فردی و اجتماعی صرف شود.

سخنران نشست به ابزار مورد نیاز برای ایفای نقش بین المللی اشاره کرد و ابزار فرهنگی را مهم ترین ابزار در این زمینه برشمرد. دکتر اشرافی با بیان اینکه پس از فروپاشی شوروی، کشورهای تازه استقلال یافته مشکلات زیادی داشتند، اذعان نمود: جمهوری های آسیای مرکزی پس از استقلال، روایت های ملی برای تحکیم استقلال خلق کردند.

وی، در ادامه، بهره مندی از منابع طبیعی، وجود بازارهای بکر و موقعیت های ژئوپلتیکی کشورهای آسیای مرکزی را از ویژگی های کشورهای این منطقه برشمرد و بیان کرد: کشورهای آسیای مرکزی چالش های هویتی دارند و از نظر فرهنگی و تمدنی، در حوزه تمدنی ما قرار می گیرند.

سخنران نشست ادامه داد: کشورهای آسیای مرکزی پس از فروپاشی شوروی، به دنبال هویت مستقل بودند و ملی گرایی، یکی از اهداف سیاستمداران این کشورهاست.

دکتر اشرافی با بیان اینکه در دهه های گذشته، به نظر می رسد بحث فرهنگ و هویت در آسیای مرکزی در مقایسه با دیگر مناطق مسلمان نشین جهان پیچیدگی های ویژه ای دارد، اظهار داشت: فرهنگ در کشورهای آسیای مرکزی، هنوز وارد سیر طبیعی نشده است و متأسفانه متأثر از برخی ویژگی های پیش از استقلال است. لازم است بنیان گذاران فرهنگی در این کشورها، فرهنگ پوسیده جامعه را مانع توسعه فرهنگی بدانند و ثبات آموزه های دینی را پی بگیرند.

سخنران نشست تقویت روابط فرهنگی با کشورهای این منطقه را ضروری دانست و تصریح کرد: امریکا می کوشد ایران را در مرز همسایگانش محدود نماید، ولی جمهوری اسلامی ایران، با استفاده از ظرفیت های مختلف، تلاش می کند کارآمدی همکاری با این منطقه را ارتقا دهد.

دکتر مرتضی اشرافی با بیان اینکه آسیای مرکزی به دلیل اهمیت راهبردی اش، می تواند یکی از مناطق مهم برای استفاده از ظرفیت های فرهنگی باشد، به برخی از زمینه‌های مشترک فرهنگی و تاریخی ایران و کشورهای آسیای مرکزی اشاره کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره مسائل فرهنگ و اشتراکات زبانی و تاریخی این کشورها با ایران، بررسی و پیدا کردن راهکارهای لازم برای بهره مندی از ابزارهای فرهنگی برای ارتباط با این کشورها ضروری است.