پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)
تاریخ مطلب : 1399/08/19
پیوست مرتبط : عکس / فیلم / صوت
مجموعه : عمومی پژوهشگاه
رونمایی از کتاب تفسیر سیاسی مفاهیم قرآنی از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)

به همت پژوهشکده علوم انسانی پژوهشگاه بین المللی المصطفی کتاب ارزشمند « تفسیر سیاسی مفاهیم قرآنی از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) » به زبان فارسی تالیف و آماده انتشار گردید.

کتاب « تفسیر سیاسی مفاهیم قرآنی از دیدگاه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) » که حاصل تلاش مولف محترم آقای علیرضا دانشیار است؛ پژوهشی جدید در حوزه تفسیر سیاسی است که از سوی پژوهشگاه المصطفی آماده انتشار گردیده است.
در تفسیر سیاسی مفاهیم قرآنی، مفسر با نگرش به زندگی سیاسی-اجتماعی، به صورت واقعی، دگرگونی ها و رخدادهای جامعه را، از نظر قوت ها و ضعف های فرهنگی، اعتقادی، اخلاقی و رفتاری با مفاهیم قرآنی نظیر ایمان، توحید، کفر، عزت، ذلت، جهل، طاغوت و... مورد ارزیابی قرار داده و به ارائه راه حل می پردازد.
آیت الله خامنه ای (مدظله‌العالی) یکی از اندیشمندانی هستند که با تکیه بر اصول و روشهای متقن و مقبول علم تفسیر، تفسیر و برداشت های سیاسی و اجتماعی خاصی از برخی مفاهیم قرآنی ارائه داده است. می توان گفت، تفسیر سیاسی مفاهیم قرآنی از ویژگی های اندیشه سیاسی آیت الله خامنه ای به حساب می آید. از سوی دیگر آیت الله خامنه ای رویکردی قرآنی را برای برون رفت از معضلات اجتماعی و سیاسی جامعه خویش به کار برده که با تفسیر سیاسی مفاهیم قرآنی صورت پذیرفته است.
گروه اندیشه سیاسی و انقلاب اسلامی پژوهشکده علوم انسانی، این کتاب را از لحاظ رعایت استانداردهای علمی مورد بررسی نموده و پس از انجام اصلاحات از سوی مولف محترم، پیگیریهای لازم برای چاپ این اثر را انجام داده است.
قرار است از این کتاب در هفته پژوهش در پژوهشگاه بین المللی المصطفی رونمایی شده و سپس توسط انتشارات بین المللی المصطفی و در 272 صفحه به زبان فارسی با عنوان « تفسیر سیاسی مفاهیم قرآنی از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» منتشر گردد.