پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)
تاریخ مطلب : 1399/05/09
پیوست مرتبط : عکس / فیلم / صوت
مجموعه : پژوهشکده مطالعات منطقه ای
سخنرانی دکتر مرتضی اشرافی در وبینار بین المللی مسکو(روسیه):

در تاریخ 28 ژوئیه سال 2020 میلادی (سه شنبه هفتم مرداد 1399)، موسسه کشورهای CIS فدراسیون روسیه از ساعت 14 تا 17 به وقت مسکو، میزبان وبینار "وضعیت بین المللی در عصر همه گیر" بود که به طور مشترک با برخی از دانشگاه های روسیه و با حضور استادان علوم سیاسی و روابط بین الملل از کشورهای مختلف از جمله ایران، آلمان، اوکراین، ارمنستان، مصر، تاجیکستان، روسیه، ترکیه برگزار شد.

در تاریخ 28 ژوئیه سال 2020 میلادی (سه شنبه هفتم مرداد 1399)، موسسه کشورهای CIS فدراسیون روسیه از ساعت 14 تا 17 به وقت مسکو، میزبان وبینار "وضعیت بین المللی در عصر همه گیر" بود که به طور مشترک با برخی از دانشگاه های روسیه و با حضور استادان علوم سیاسی و روابط بین الملل از کشورهای مختلف از جمله ایران، آلمان، اوکراین، ارمنستان، مصر، تاجیکستان، روسیه، ترکیه برگزار شد.


در این وبینار مسائلی مانند وضعیت کنونی جهان در عصر همه گیربه ویژه ، تضاد فزاینده بین ایالات متحده و چین ، تمایل به تغییر مسئولیت همه گیر، روابط روسیه و چین در فضای پس از شوروی ، حرکت بستر تنش و ادامه انقلاب رنگی در هنگ کنگ به ویژه ، قانون امنیت ملی هنگ کنگ در چارچوب وضعیت حقوقی بین المللی در زمینه تحریم های بعدی ضد چینی توسط ایالات متحده و همچنین ویژگی های جنبش اعتراض آمیز در هنگ کنگ ، شباهت آن با سایر بحران های منطقه ای و جهانی و چشم اندازهای اقتصادی و سیاسی هنگ کنگ و... بحث و بررسی و اندیشمندان از دانشگاه های مختلف جهان که در این وبینار بین المللی شرکت کرده بودند، به تبادل نظر و بیان دیدگاه های خود پرداختند.


دکترمرتضی اشرافی محقق و پژوهشگر پژوهشکده مطالعات منطقه ای پژوهشگاه بین المللی المصطفی(ص) نیز در این وبینار با موضوع ارزیابی وقایع در هنگ کنگ از دیدگاه روابط ایران و چین به ایراد سخنرانی پرداخت.


وی در ابتدای سخنان خود بیان داشت: مطالعه سیاسی و اجتماعی در روزهای اخیر حکایت از مشکل در مناطق مختلف جهان دارد که شاید از بین آن‌ها، اعتراض های هنگ‌کنگ و عراق مهم تر از همه باشند. اگرچه هر دو این اعتراض ها به علت های سیاسی و اجتماعی متفاوتی شکل گرفتند، اما هر دو آن ها در یک نکته با یکدیگر مشترک هستند و آن نقش نیروهای خارجی، به طور خاص آمریکا، در شکل‌گیری این اعتراضات و بحران های حاصل ازآنها می باشد.
پژوهشگر پژوهشکده مطالعات منطقه ای پژوهشگاه بین المللی المصطفی(ص) با بیان این که به عقیده دولت چین، حمایت دولت های غربی از جریان های استقلال طلب در هنگ کنگ و متهم کردن پکن به نقض دموکراسی در این منطقه، موجب شده تا حاکمیت ملی این کشور با آسیب مواجه شود، افزود: این نگرانی برای چین وجود دارد که همکاری گروه های استقلال طلب در هنگ کنگ و تایوان با حمایت های برخی از کشورهای غربی، سیاست چین واحد را با چالش مواجه کند.


دکتر مرتضی اشرافی با اشاره به این که آمریکا و انگلیس به شکل موازی و هماهنگ درصدد به چالش کشیدن چین و ایجاد دردسر برای آن در مناطق سرزمینی اش همچون "تایوان"، "هنگ کنگ" و "سین کیانگ" هستند گفت: بحث حقوق بشر و تایوان مسایلی بودند که کشورهای غربی برای اعمال فشار بر چین و تضعیف این کشور آنها را مطرح می کردند و اکنون مساله هنگ کنگ از سوی انگلیس و آمریکا در حال مطرح شدن است.


وی بیان داشت: در این میان مسئله هنگ کنگ در شرایطی پررنگ شده که همزمان پکن در موضوعات مهمی از جمله تعرفه‌های تجاری و همچنین اختلاف بر سر دریای چین جنوبی با واشنگتن به شدت دارای اختلاف نظر و تنش است و در این شرایط تردیدی نیست که رهبران سیاسی در واشنگتن موضوع هنگ کنگ را فرصت مناسبی برای فشار بیشتر بر پکن در موضوعات مورد اختلاف می‌دانند.


دکتر اشرافی با بیان این که جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اهمیت احترام به اصل " چین واحد" ، هرگونه مداخلات خارجی در امور داخلی جمهوری خلق چین و خدشه به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور را محکوم و بر اجرای قانون و حفظ نظم در جهت ثبات، رفاه و امنیت مردم هنگ کنگ تاکید می نماید، خاطر نشان کرد که عدم مداخله در امور سایر کشورها، حفظ تمامیت ارضی و احترام به حاکمیت ملی کشورهای جهان از اصول روشن و تغییر ناپذیر در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.


پژوهشگر پژوهشکده مطالعات منطقه ای پژوهشگاه بین المللی المصطفی(ص) با اشاره به این که آمریکا به دنبال مهار و انزوای چین است به استراتژی‌های ایالات‌متحده برای کنترل سایر کشورها پرداخت و گفت: جنگ‌های پیشگیرانه، کودتاهای قدیمی و انقلاب‌های رنگین از جمله استراتژی‌های ایالات‌متحده برای کنترل سایر کشورها می باشد.


وی ادامه داد: مهار قدرت « چین » قبل از «دونالد ترامپ» نیز در سیاست خارجی واشنگتن مهم بود اما این اهمیت امروز بیشتر ظاهر شده است، نگرانی ایالات متحده از نفوذ اقتصادی و سیاسی چین بهانه ای می شود تا این کشور از تحولات و رخدادهای سیاسی در مناطق نزدیک به چین استفاده کند، بنابراین استفاده از اعتراضات مردمی در هنگ کنگ نیز اهرم فشاری برای دولت آمریکا جهت تضعیف قدرت چین است.


دکتر مرتضی اشرافی در پایان سخنرانی خود افزود: در هر حال، چین بارها نشان داده است که در مورد حق حاکمیت سرزمینی خود نه تنها معامله نمی کند بلکه با جدیت و قدرت نیز از ان دفاع می کند. به همین دلیل رئیس جمهوری چین بارها هشدار داده است که حق حاکمیت پکن براین منطقه را خط قرمز دولت چین می‌داند و در مورد هرگونه ماجراجویی محافل غربی در امور هنگ کنگ هشدار داده و در این شرایط می‌توان انتظار داشت در صورت ادامه مداخلات غرب و آمریکا در مسئله هنگ کنگ، پکن نیز با تقابل بیشتری به رویارویی با واشنگتن بپردازد.