پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)
 • نشست علمی «تحلیل و بررسی ظرفیت‌های جهان اسلام»
  • تاریخ برگزاری : 1394/10/17
  • نوع رویداد: 1.نشست علمی
  • درختواره موضوعی : سایر؛,علوم پایه: زمین‌شناسی ؛,علوم انسانی: حقوق ؛,علوم انسانی: مردم‌شناسی ؛,علوم فلسفی-کلامی: معرفت شناسی ؛,زبان و ادبیات: فن سخنوری و خطابه ؛,مطالعات منطقه ای و بین المللی: مطالعات جهانی ؛
 • نشست علمی « تحلیل و بررسی ظرفیت های جهان اسلام » به همت پژوهشکده مطالعات منطقه ای در روز پنج شنبه مورخه 94.10.24 در طبقه سوم ، سالن اجتماعات پژوهشگاه با حضور کارشناسان و پژوهشگران و با سخنرانی جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن محمدی در پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد.
 •  

  نشست علمی « تحلیل و بررسی ظرفیت های جهان اسلام » به همت پژوهشکده مطالعات منطقه ای در روز پنج شنبه مورخه 94.10.24 در طبقه سوم ، سالن اجتماعات پژوهشگاه با حضور کارشناسان و پژوهشگران و با سخنرانی جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن محمدی در پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد.


  حجت الاسلام محسن محمدی در این نشست علمی تصریح کرد: بحث در مورد ظرفیت‌های جهان اسلام مبتنی بر نظریه غیریت سازی و به رسمیت شناختن اسلام به عنوان یک کنشگر در عرصه بین الملل است.


  پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی به برخی از ظرفیت‌های جهان اسلام در عرصه سیاسی اشاره نمود و اظهارداشت: گستره جغرافیایی، جمعیت، موقعیت ژئوپلیتیک، افول نظام تک¬قطبی، بیداری اسلامی و نیز نهادها و سازمان¬های بین¬المللی جهان اسلام از مهمترین ظرفیت‌های جوامع اسلامی در حوزه سیاسی به شمار می‌رود.


  وی برخورداری از پشتوانه‌ها و ذخائر معرفتی، بهره‌مندی از ظرفیت‌های متعدد گردشگری و نیز سابقه و پشتوانه تمدنی را از ظرفیت‌های فرهنگی-اجتماعی جوامع اسلامی عنوان کرد و اذعان داشت: تأمین بیش از نیمی از نفت و گاز مورد نیاز جهان و مخصوصاً دولت‌های غربی و صنعتی ظرفیت بسیار بزرگی را در عرصه‌های اقتصادی فراهم نموده است.


  حجت الاسلام محمدی در ادامه ضمن اشاره به موانع اثربخشی ظرفیت‌های جهان اسلام، خاطرنشان کرد: «جنگ¬ها و نزاع¬ها قومی»، «ساختار فضای جهان اسلام و گسیختگی آن»، «تفاوت¬های مذهبی، ایدئولوژیکی و طرز تلقی¬ها از دین اسلام» و «مبانی ناهمگون اقتصادی- اجتماعی» از مهمترین موانع پیش روی بهره‌مندی جهان اسلام از ظرفیت‌ها به شمار می‌رود.


  پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی، افزود: «تعارضات سرزمینی و اختلافات مرزی میان کشورهای اسلامی»، «ضعف تعاملات و مبادلات اقتصادی میان کشورهای اسلامی»، «انتخاب خط مشی¬های امنیتی متفاوت»، «رقابت قدرتهای منطقه‌ای» و نیز «دخالت قدرتهای خارجی» را از دیگر موانع اثربخشی ظرفیت‌های جهان اسلام است.


  وی با بیان این که جهان اسلام در مدیریت ظرفیت‌ها به طور جدی مشکل دارد، یادآور شد: تمدن غرب به عنوان مهم ترین و اصلی ترین رقیب تمدن اسلامی، در حال اجرای استراتژی خطرناکی است و غرب سناریویی را چیده، تا نقاط قوت و ظرفیت‌های جهان اسلام را از بین ببرد؛ در این میان نفت مهم ترین سلاح جهان اسلام در حال رنگ باختن است.


  حجت الاسلام محمدی در پایان با اشاره به این که اگر جهان اسلام ظرفیت اکونومیک خود را از دست بدهد، ظرفیت ژئوپلتیک خود را نیز از دست خواهد داد، ابراز داشت: جهان اسلام در فهم شرایط بین الملل پیچ تاریخی تمدنی، فرصت بزرگی را در اختیار دارد؛ علی رغم این فرصت ارزشمند، متأسفانه از رقیب خود (تمدن غرب) عقب مانده و نتوانسته فهم کامل و دقیقی را در این حوزه ترسیم نماید.

   

   

  نظرات بینندگان
  • <#f:6991/> : <#f:6992/>
  • <#f:6993/> : <#f:6994/>
نشست علمی حقوق اقلیت‏های مذهبی در هند
سخنران : دکتر غیور الحسن
پژوهشکده : مطالعات منطقه ای
نشست علمی نظریه‏ پردازی امتناع اتحاد راهبردی با اسلام‌گرایان اهل سنت
سخنران : آقایان مسعود اسداللهی، جعفر قنادباشی و سید روح‏الله رضوی
پژوهشکده : مطالعات منطقه ای
نشست مهدویت، جریان‏ها و مذاهب اسلامی
سخنران : دکتر عزالدین رضانژاد، دکتر قنبرعلی صمدی و دکتر محمد شهبازیان
پژوهشکده : علوم اسلامی
کارگاه آشنایی با مولفه های فرهنگی سازمانی
سخنران : آقای دکتر جعفر رحمانی
پژوهشکده : سایر
نشست نقش جهانگردی و جهان شناسی در رشد و توسعه تمدن اسلامی
سخنران : جناب حجت الاسلام محمد رضا کلان فریبایی
پژوهشکده : علوم اسلامی
نشست علمی «تحلیل و بررسی ظرفیت‌های جهان اسلام»
سخنران : جناب حجت الاسلام محسن محمدی
پژوهشکده : مطالعات منطقه ای
نشست علمی « تحلیلی بر وضعیت اسلام در قفقاز معاصر»
سخنران : دکتر محمد رضا کلانفریبایی
پژوهشکده : علوم اسلامی
نشست علمی «سبک مدیریت و رهبری در مراکز آموزشی بین‌المللی»
سخنران : جناب آقای دکتر جعفر رحمانی
پژوهشکده : علوم انسانی
نشست علمی «زنان و زیارت قبور از منظر فقه مذاهب اسلامی»
سخنران : جناب آقای دکتر مهدی درگاهی
پژوهشکده : علوم اسلامی
نشست علمی «تحلیل و بررسی جغرافیای جهان اسلام»
سخنران : جناب آقای کتر حسن رضایی
پژوهشکده : مطالعات منطقه ای
جریان شناسی گفتمان اسلام سیاسی در اهل سنت
سخنران : حجت‌الاسلام یزدانی
پژوهشکده : علوم انسانی
«گستره تهاجم وهابیت علیه شیعه پس از انقلاب اسلامی
سخنران : حجت‌الاسلام یزدانی
پژوهشکده : علوم اسلامی