پژوهشگاه بین المللی المصطفی (ص)
 • نشست علمی « تحلیلی بر وضعیت اسلام در قفقاز معاصر»
  • تاریخ برگزاری : 1394/10/16
  • نوع رویداد: 1.نشست علمی
  • درختواره موضوعی : سایر؛,علوم انسانی: آینده پژوهی ؛,ادیان و مذاهب : ادیان ابراهیمی ؛,مطالعات منطقه ای و بین المللی: مطالعات آفریقا و عربی ؛,منابع و مراکز: مدارس علمیه و موسسات و مراکز دینی ؛
 • نشست علمی « نشست تحلیلی بر وضعیت اسلام در قفقاز معاصر » به همت گروه تاریخ پژوهشکده علوم اسلامی در روزسه شنبه مورخه 94.10.15 طبقه سوم سالن اجتماعات پژوهشگاه با حضور کارشناسان و پژوهشگران و با سخنرانی جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد رضا کلانفریبایی استاد حوزه و دانشگاه و نماینده سابق جامعةالمصطفی در گرجستان، در پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد.
 • حجت الاسلام والمسلمین دکتر کلانفریبایی، در این نشست با برشمردن ریشه های برخورد رادیکال نظام کمونیستی شوروی با مسلمانان و جریان های اسلامی در منطقه قفقاز، خاطرنشان ساخت: بر اساس اطلاعات موجود، حدود صد میلیون مسلمان در منطقه قفقاز حضور دارند که پس از فروپاشی جماهیر شوروی و خارج شدن کشورهای این منطقه از سیطره کمونیسم، زمینه های تجدید هویت اسلامی در میان آنان ظهور پیدا کرد.


  وی در ادامه به تشریح عناصر زمینه ساز تجدید هویت اسلامی در کشورهای منطقه قفقاز پرداخت و یادآور شد: دگرگونی های بنیادی در قرن بیستم نظیر نظام های امپریالیسم، رئالیسم، نازیسم و...، هرمونی جزمیت های ایدئولوژیک و نیز، نظام دیکتاتور و توتالیست شوروی، از نخستین عناصر احیای تجدید هویت اسلامی در قفقاز به شمار می آید.


  سخنران نشست، استبداد حزبی و سیاست تضعیف زبان نظام کمونیسم در کنار خلاء معرفتی، شکل گیری بیداری اسلامی و ممانعت از توسعه هویت اسلامی را، از دیگر زمینه های تجدید هویت اسلامی در قفقاز برشمرد و افزود: یکی از اقدمات نظام کمونیسم در تقابل با اسلام، از بین بردن حوزه های علمیه، مبارزه با علمای اسلام و بستن مراکز علمی مسلمانان بوده است که از نتایج آن، شکل گیری تصوف و عرفان هایی است که با انحرافاتی نیز همراه هستند مانند «مهدی چیلر» در آذربایجان که عقب ماندگی جهان اسلام و تشیع را موجب نزدیک تر شدن زمان ظهور می دانند و یا «عَلَم جوشان های» گرجستان که با تمام علما و حوزه های علمیه مخالفند و تنها در ماه محرم علم هایی را در دست گرفته و مراسم خاصی را اجرا می نمایند.


  وی، تشکیل حکومت های سکولار در قفقاز را در نتیجه وحشت شوروی از شکل گیری نظام های اسلامی با الگوگیری از انقلاب اسلامی ایران دانست و ادامه داد: از دیگر عناصر زمینه ساز تجدید هویت اسلامی در کشورهای قفقاز، می توان به ریشه دار بودن اعتقادات مذهبی مردم، فعالیت جنبش های اسلامی و پیوند مسلمانان منطقه پس از فروپاشی نظام کمونیستی شوروی در سال 1991 میلادی، اشاره کرد.


  نماینده سابق المصطفی در گرجستان در ادامه به بیان تهدیدهای پیش روی هویت اسلامی در قفقاز پرداخت و ابراز داشت: فقدان الگو و مدل تئوریک در میان جنبش های اسلامی، یکی از تهدیدهای مهم پیش روی شکل گیری هویت اسلامی در قفقاز است. در قفقاز و هر منطقه دیگری که هویت اسلامی و شیعی در حال شکل گیری است؛ باید مساعدت لازم به ویژه از لحاظ ایدئولوژیک صورت گیرد.


  وی، اختلاف و تفرقه میان رهبران جنبش های اسلامی را دومین خطر پیش رو برشمرد و یادآور شد: در تاریخ اسلام، همواره وحدت میان مسلمانان بیشتر از اختلافات بین آنها بوده است؛ اما تفرقه میان سران جنبش های اسلامی، راهبردهای بسیار اساسی مسلمانان در منطقه را مورد تضعیف قرار می دهد که باید هر چه سریعتر بر طرف گردد.


  حجت الاسلام والمسلمین دکترکلانفریبایی، با اشاره به خطر هژمونی تبشیر در برابر احیای هویت اسلامی در قفقاز، اظهار داشت: پس از کمونیسم، کلیسا تمام خسارت های واردشده به خود را جبران و همه وقفیاتش را احیا نمود و با اختصاص بودجه کلان و برنامه نظام مند تبشیری، به سراغ مسلمانان به ویژه مناطق فقیرنشین آذربایجان و گرجستان رفت و متاسفانه موفق شد صدها مسلمان را مسیحی نماید. به جرات می توان گفت فرانسه رهبری جریان گسترش مسیحیت در منطقه قفقاز را رهبری می نماید.


  وی، فقدان تحصیلات عالی میان کادر اصلی جنبش های اسلامی را به عنوان خطر بعدی نام برد و اذعان داشت: متاسفانه در سال های اخیر، سران جنبش های اسلامی در قفقاز غالبا دارای تحصیلات علمی بالا نبودند و علیرغم خدمت گزاری با تمام وجود، به علت نداشتن ذهن استراتژیک، نتوانستند به توفیقات چندانی دست یابند.


  استاد حوزه و دانشگاه، بحران بیکاری و مسائل مالی در جوامع اسلامی با گرایش انقلابی را یکی از مهم ترین چالش های پیش رو در این منطقه خواند و تصریح کرد: ترکیه در این زمینه با شکل دادن نظام های مالی، احیا و راه اندازی فعالیت¬های عظیم اقتصادی، در دست گرفتن بازار کار و اشتغال زایی در قفقاز، با قدرت در کشورهای منطقه حضور یافت و با اختصاص بخشی از درآمدها، هزینه فعالیت های فرهنگی خود در منطقه را نیز فراهم نموده است.


  وی، جمهوری اسلامی ایران را نیازمند راهبرد جامع و با ثبات در منطقه قفقاز دانست و تاکید کرد: اختلاف ایدئولوژکی میان سه قدرت مهم منطقه از جمله ایران، ترکیه و عربستان، یکی از مهم ترین تهدیدهای پیش روی تجدید هویت اسلامی در منطقه قفقاز به شمار می آید.کشورهای این منطقه پس از خروج از جو هفتاد ساله نظام کمونیسیتی، اکنون با سه مدل متضاد ایدئولوژیک روبه رو هستند و تا زمانی که سران این سه قدرت، اختلافات میان خود را حل ننمایند، مسلمانان گروه گروه شده و خطرات زیادی آنان را تهدید خواهد کرد.


  حجت الاسلام والمسلمین دکترکلانفریبایی، در پایان خاطرنشان کرد: با شکل گیری حیات طیبه انقلاب اسلامی ایران و نیز بیداری اسلامی، انتظار می رود بتوان با مدیریت دوراندیشانه تر، اختلافات ایدئولوژیک را حل نمود و مسلمانان را در برابر جبهه مسیحی سازی، غربی سازی و الحاد مصونیت بخشید. در غیر این صورت، استراتژی رادیکال جبهه الحاد در برابر پارادایم اسلامی که روشن ترین نماد آن، تشکیل دولت های سکولار در منطقه است، اجازه احیای هویت اسلامی را نخواهد داد.

  • <#f:6991/> : <#f:6992/>
  • <#f:6993/> : <#f:6994/>
نشست علمی حقوق اقلیت‏های مذهبی در هند
سخنران : دکتر غیور الحسن
پژوهشکده : مطالعات منطقه ای
نشست علمی نظریه‏ پردازی امتناع اتحاد راهبردی با اسلام‌گرایان اهل سنت
سخنران : آقایان مسعود اسداللهی، جعفر قنادباشی و سید روح‏الله رضوی
پژوهشکده : مطالعات منطقه ای
نشست مهدویت، جریان‏ها و مذاهب اسلامی
سخنران : دکتر عزالدین رضانژاد، دکتر قنبرعلی صمدی و دکتر محمد شهبازیان
پژوهشکده : علوم اسلامی
کارگاه آشنایی با مولفه های فرهنگی سازمانی
سخنران : آقای دکتر جعفر رحمانی
پژوهشکده : سایر
نشست نقش جهانگردی و جهان شناسی در رشد و توسعه تمدن اسلامی
سخنران : جناب حجت الاسلام محمد رضا کلان فریبایی
پژوهشکده : علوم اسلامی
نشست علمی «تحلیل و بررسی ظرفیت‌های جهان اسلام»
سخنران : جناب حجت الاسلام محسن محمدی
پژوهشکده : مطالعات منطقه ای
نشست علمی « تحلیلی بر وضعیت اسلام در قفقاز معاصر»
سخنران : دکتر محمد رضا کلانفریبایی
پژوهشکده : علوم اسلامی
نشست علمی «سبک مدیریت و رهبری در مراکز آموزشی بین‌المللی»
سخنران : جناب آقای دکتر جعفر رحمانی
پژوهشکده : علوم انسانی
نشست علمی «زنان و زیارت قبور از منظر فقه مذاهب اسلامی»
سخنران : جناب آقای دکتر مهدی درگاهی
پژوهشکده : علوم اسلامی
نشست علمی «تحلیل و بررسی جغرافیای جهان اسلام»
سخنران : جناب آقای کتر حسن رضایی
پژوهشکده : مطالعات منطقه ای
جریان شناسی گفتمان اسلام سیاسی در اهل سنت
سخنران : حجت‌الاسلام یزدانی
پژوهشکده : علوم انسانی
«گستره تهاجم وهابیت علیه شیعه پس از انقلاب اسلامی
سخنران : حجت‌الاسلام یزدانی
پژوهشکده : علوم اسلامی