امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 با حضور وزیر دادگستری برگزار شد:
نشست علمی تخصصی «نظریه انتخاب حق مدار»
شنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٣ - ١٤:٣٩

 


نشست علمی تخصصی با موضوع نظریه انتخاب حق مدار، با حضور «حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی»، وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در پژوهشکده مطالعات منطقه­ ای پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین پرومحمدی، نظریه انتخاب حق مدار را از مهم ترین مسائل نظری جهان معاصر و نیازمند کنکاش،‌ مباحثه و تبیین خواند که توجه بسیاری از صاحب نظران و جامعه شناسان را به خود جلب نموده است.

وی مبنای حکومت اسلامی را بر اسلام و ریشه اسلام را در حق دانست و افزود: حق یک حقیقت ثابت و تغییر ناپذیر است و نمی­توان از آن تفاسیر متعددی داشت. بهترین ترجمه برای آن را می توان اینگونه بیان کرد که حق عبارت است از امری راست و درست. اسلام نیز دین حق و بر اساس راه راست و درست است و چیزی غیر از آن را نمی پذیرد.

استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بر مدار حق پایه ریزی شده است، اظهار داشت: انسان موجودی است مختار که قابلیت کسب علم و آگاهی را دارد. یعنی می تواند پیوسته انتخاب خود را تغییر دهد یا آن را ارتقا بخشد. از طرفی خداوند که انسان را با این خصوصیات خلق کرد، او را به تکالیفی نیز مسئول نمود. پس انسان موجودی با معرفت، مختار و مسئول است.

وی ادامه داد: انسانی در مدار کمال و حق قرار دارد که از مسیری که بر این اصول استوار است، عبور نماید. رشد و اعتلای انسان در گرو انتخاب آگاهانه و آزاد مسیر صحیح و حق است.

حجت الاسلام والمسلمین پورمحمدی، با اشاره به جنبه اجتماعی حیات انسان، خاطرنشان کرد: همانگونه که حیاط فردی انسان نیازمند گام برداشتن در مدار حق است، جامعه نیز باید برای رشد و تعالی خود در مدار حق قرار گیرد. جامعه هم مانند انسان، با انتخاب آگاهانه در مسیر حق قرار می گیرد و می تواند زمینه ساز کمال و شکوفایی استعداد خود گردد.

وی، حکومت حق مدار را زمانی ارزشمند دانست که توسط انتخاب جمعی استقرار یافته باشد و یادآور شد: همانگونه که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز ذکر شده است، حکومت ایران با انتخاب آزادانه و آگاهانه مردم در مسیر حق و عدل الهی استقرار یافته است و هر قانونی که در این مسیر نباشد قابل لغو است.

وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران، در پایان، اظهار داشت: استقرار یک نظام دین مدار از لحاظ شرعی با مکانیزم تحمیلی پذیرفته نیست چراکه دین اسلام بر اساس طبیعت انسانی است و بر عدم اجبار در انتخاب تأکید دارد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :