امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 نشست علمی بررسی مبانی پوزیتیویسم منطقی
پنج شنبه ١٣ آذر ١٣٩٣ - ١٤:٤٧

 


نشست تخصصی «تبیین و بررسی اصول و مبانی پوزیتیویسم منطقی» به همت پژوهشکده علوم انسانی در پژوهشگاه بین المللی جامعه المصطفی (ص) برگزار گردید.

آقای «محسن اخباری» در طی این نشست علمی به معرفی مکتب پوزیتیویسم منطقی (یا اثبات گرایی منطقی) و تبیین اصول و مبانی آن پرداخت.

آقای اخباری در ابتدا، این نوع پوزیتیویسم را پوزیتیویسم جدید عنوان کرد و ابراز داشت: پوزیتیویسم منطقی تفکری است که از ترکیب تجربه‌گرایی با منطق ریاضی به وجود آمده و معتقد است درستی هر گزاره علمی باید از راه حس قابل اثبات باشد.

وی در خصوص پیشینه این تفکر ابراز داشت: هسته اصلی پوزیتیویسم منطقی را متفکران حلقه وین تشکیل می‌دادند که در سال های ۱۹۲۲ تا اویل دهه ۱۹۳۰ (دوره ای که متاثر از رساله منطقی-فلسفی ویتگنشتاین بودند) در وین دور هم جمع می‌شدند و به تبادل نظر درباره فلسفه و مبانی علوم جدید می‌پرداختند.

سخنران نشست در ادامه سخنان خود، محتواي اين تفکر را این گونه بیان نمود: صدق وكذب قضايا، يا با منطق قابل تبيين است يا با تجربه. بنابراین يك گزاره تنها در صورتي معنادار است كه بتوان صدق يا كذب آن را با تجربه اثبات كرد.

آقای اخباری افزود: از اين رو تنها قضاياي معنادار معرفت آموز، قضاياي تجربي و حسي هستند و چون قضاياي متافيزيكي هيچ يك از دو ويژگي ياد شده را ندارند، مهمل و فاقد معنا هستند.

وی در پایان، پوزیتیویسم منطقی را نظریه ای تنگ نظرانه دانست و خاطر نشان کرد: به دلیل نگاه تجربه گرایانه ای که پیروان این مکتب دارند توانایی پیشرفت در علوم را نخواهند داشت چراکه راهی جز تجربه ندارند. نقد دیگری که بر این تفکر وارد می شود این است که به خاطر نفی مابعدالطبیعه (متافیزیک) سوالات بزرگی درباره سرنوشت انسان و بعد اخلاق و معنویت را نادیده می گیرند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :