امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 نشست تخصصی بیداری اسلامی در یمن
دوشنبه ١٠ آذر ١٣٩٣ - ١٢:٤٥

 


پژوهشگاه بین المللی المصطفی با همکاری ستاد بیداری اسلامی جامعة المصطفی نشست علمی تخصصی «بیداری اسلامی در یمن» را برگزار نمود.

در این نشست علمی، «آقای دکتر حسین رویوران»، با اشاره به شکل گیری نیروهای بخشی و غیر رسمی در منطقه، اذعان داشت: هرگاه دولتی ناکارآمد گردید و نتواست به وظایف خود که ارائه خدمات به مردم است، عمل نماید، نیروهای بخش ظهور می یابند. آنچه امروز در منطقه روی داده است نشان دهنده ضعف دولت ها در تشکیل یک منطقه با ثبات است.

کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه، شکل گیری نیروهای بخشی در کشورها را به دو نوع دانست و یادآور شد: برخی از این گروه ها مانند حزب الله در لبنان، به دنبال تقویت دولت و پوشش نقاط ضعف آن هستند اما گروهی دیگر مانند داعش به دنبال براندازی و تشکیل یک حکومت جدید می باشند.

 

وی ادامه داد: هم اکنون در یمن هر دو گروه نیروهای بخشی فعال هستند. از سویی، نیروهای تکفیری بخشی از این کشور را به اشغال خود در آورده اند و در طرف مقابل، حوثی ها در کنار دولت به مقابله با گروه های تکفیری می پردازند و در این راه هزینه های سنگینی را نیز متقبل شده اند.

آقای دکتر رویوران خاطرنشان کرد: در یمن هیچگاه چیزی به نام دولت وجود نداشته است. یمن پیش از این بر اساس ائتلاف قبیله ای، نظامی و سیاسی اداره می شد و ثروت عمومی در اختیار افراد معدودی قرار داشت. این ائتلاف که پیش از بیداری اسلامی نیز متزلزل بود، پس از بیداری اسلامی به کلی متلاشی شد.

وی با اشاره به حضور گسترده جریان های تکفیری در یمن، ابراز داشت: در یمن هم القاعده و هم داعش حضور دارند و برای بررسی تحولات این کشور، شناخت ماهیت این گروه های تکفیری از اهمیت زیادی برخوردار است.

کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه در ادامه به بیان مجموعه حوادث منجر به پیدایش داعش پرداخت و دلایل دولت های غرب برای حمایت از این گروه از سویی و مبارزه با آن، از سوی دیگر را تشریح نمود.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :