امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 به ابتکار جامعه المصطفی برگزار شد؛
همایش بین المللی اسلام و مسیحیت در گرجستان
حضرت عیسی و حضرت مریم در اسلام و قرآن جایگاه رفیع و مقدسی دارند. قرآن کریم بر پیوند نزدیک و مهربانانه مسلمانان و مسیحیان تأکید ورزیده و این دین بزرگ را به ‌رسمیت شناخته و زندگی مسالمت‌آمیز با پیروان این دین را توصیه کرده است
سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩١ - ١٢:١٧

 


همایش بین المللی اسلام و مسیحیت با پیام حضرت آیت الله علیرضا اعرافی، رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه، با حضور مجید صابر (سفیر جمهوری اسلامی ایران)،مینوپه میتروپولیته،( نماینده اسقف اعظم)، هیات اعزامی جامعه المصطفی، متشکل از حجه الاسلام والمسلمین مهدی رجایی (رییس پژوهشگاه بین المللی المصطفی)، حجه الاسلام والمسلمین دکتر رضانژاد (رییس پژوهشکده علوم انسانی)، دکتر محمدعلی حاجی (رییس موسسه آموزش های کوتاه مدت)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا کلانفریبایی، (نماینده جامعه المصطفی)، سرگوواردوسانیدزه،(رییس دانشگاه ساپاتریاکی)، رایزن فرهنگی سفارت کشورمان، نمایندگان ادیان کاتولیک و ارمنی و جمعی از دانشجویان رشته های مختلف و نیز استادان اسلام شناس و شرق شناسان برجسته گرجی از 28 و 29 نوامبر 2012 در محل دانشگاه «آندریای مقدس» گرجستان برگزار شد.

 


سفیر جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه این همایش با تقدیر از برگزار‌کنندگان آن، اظهار امیدواری کرد تا برگزاری این قبیل همایش‌ها موجب درک و تفاهم بیشتر، توسعه صلح و ثبات و همچنین معرفی مشترکات و مبانی ادیان اسلام و مسیحیت به یکدیگر شود.
سپس سرگو واردوسانیدزه، رییس دانشگاه آندریای مقدس (وابسته به کلیسای اعظم گرجستان)، طی سخنانی از همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران به ویژه جامعه المصطفی العالمیه در برگزاری همایش پیشین در شهر مقدس قم و همچنین از حضور هیات اعزامی از ایران به گرجستان تقدیر و تشکر کرد.
وی با اشاره به این که گرجستان در طول تاریخ محل نزاع قدرتهای مختلفی بوده بر نقش موثر و تلاش های کلیسای ارتدکس برای ایجاد همبستگی بین مردم و همچنین برقراری همزیستی مسالمت آمیز با سایر ادیان تاکید کرد.
این مقام گرجی، برگزاری این همایش را به عنوان نمونه ای از تداوم این سنت دیرینه قلمداد کرد و افزود: کلیسای ارتدکس گرجستان به رهبری ایلیای دوم همیشه طرفدار گفتگوی ادیان و فعالیت آزاد اقلیت های مذهبی بوده است
رییس دانشگاه آندریای مقدس همزیستی مسالمت آمیز ادیان را در گرجستان یادآور شد و گفت: سیاست مدارا با ادیان مختلف در گرجستان سابقه طولانی دارد و مردم این کشور سنت دیرینه احترام به ادیان را همچنان ادامه خواهند داد.


در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین مهدی رجایی، رییس پژوهشگاه بین المللی المصطفی، نیز ضمن تشکر از برگزاری این همایش، اشاره به  سابقه تاریخی تعاملات ایران و گرجستان و فرهنگ و قومیت های این دو کشور داشتند و ابراز امیدواری کردند که همکارهایی علمی بیشتری در این زمینه صورت گیرد.
در بخشی دیگر نیز حجت الاسلام و المسلمین محمد‌رضا کلانفریبایی نیز از همکاری دانشگاه آندریای مقدس تقدیر کرده و پیام رئیس جامعه‌المصطفی را قرائت کرد.
در بخش‌هایی از این پیام آمده است: «حضرت عیسی و حضرت مریم در اسلام و قرآن جایگاه رفیع و مقدسی دارند. قرآن کریم بر پیوند نزدیک و مهربانانه مسلمانان و مسیحیان تأکید ورزیده و این دین بزرگ را به ‌رسمیت شناخته و زندگی مسالمت‌آمیز با پیروان این دین را توصیه کرده است.»
حجت الاسلام مهدی رجایی، رییس پژوهشگاه بین المللی المصطفی، با واکاوی نگرش علمی و چرایی آن به علوم انسانی از دیدگاه اسلام و مسیحیت پرداخت و «سرگو واردوسانیدزه» با مقاله تنوع دینی در گرجستان؛ گذشته، حال و آینده مسایل مختلف آن را مورد بررسی قرار داد. دکتر عزالدین رضا نژاد از کشورمان مقاله «بررسی مبانی احترام به ادیان و کتب آسمانی»، دکتر محمدعلی حاجی ده آبادی، رییس موسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی جامعه المصطفی، با مقاله «تحلیل مبانی مجازات های فردی و اجتماعی»، اسقف وازگن میرزاخان با مقاله «همزیستی ارامنه در گرجستان» و تاریل پوتکارادزه با مقاله «زبان مذهبی در اسلام و مسیحیت» نظرات و دیدگاه¬های خود را در این همایش ارایه دادند.
در نخستین روز برگزاری این همایش شرکت‌کنندگان با ایلیای دوم اسقف اعظم گرجستان دیدار و گفت‌وگو کردند.
گفتنی است، همایش اسلام و مسیحیت ارتدکس گرجستان از سوی پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی در آبان ماه سال گذشته در شهر مقدس قم برگزار و دور دوم از این سلسه همایش ها از طرف دانشگاه آندریای مقدس گرجستان و جامعه المصطفی العالمیه در شهر تفلیس برگزار شد. 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :