امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 


نشست خبری هجدهمین جشنواره پژوهشی شیخ طوسی
دوشنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٤ - ١٥:٠٨

 


نشست خبری هجدهمین جشنواره پژوهشی بین المللی شیخ طوسی، صبح امروز با حضور «حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی عباسی»، معاون پژوهش المصطفی، در سازمان مرکزی جامعة المصطفی العالمیه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسملین عباسی، با اشاره به برگزاری هجدهمین جشنواره پژوهشی بین المللی شیخ طوسی در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، 28 و 29 بهمن ماه سال جاری، اظهار داشت: روز نخست این جشنواره به طرح و بررسی مقالات برگزیده در کمیسیون های جشنواره شیخ طوسی اختصاص دارد و مراسم اختتامیه نیز، روز پنج شنبه، در تالار قدس مجتمع امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد.

معاون پژوهش المصطفی، جشنواره شیخ طوسی را از قدیمی ترین جشنواره های پژوهشی حوزه علمیه خواند و اظهار داشت: جشنواره شیخ طوسی، از سال­ها قبل، به منظور ترویج و توسعه فرهنگ و فضای پژوهشی در جامعة المصطفی آغاز به کار کرد و شناسایی و پرورش استعدادهای پژوهشی و نیز، پاسخگویی به نیازهای معرفتی جهان اسلام را هدف اصلی خود قرار داده است.

وی با اشاره به صدور فراخوان هجدهمین جشنواره شیخ طوسی در بخش مقالات و آثار منتشر شده، خاطرنشان کرد: همه ساله در بخش مقالات جشنواره شیخ طوسی، موضوع روز و مورد نیاز بین المللی جهان اسلام به پژوهشگران ارائه می شود که موضوعاتی چون حقوق بشر در اسلام، جایگاه حقوق زن در اسلام، تمدن اسلامی، جایگاه اهل بیت(علیهم السلام) در اسلام و جغرافیای معرفتی جهان اسلام و... در سال های اخیر، به تناسب نیاز هر زمان، موضوع فراخوان قرار داده شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، موضوع ویژه بخش مقالات هجدهمین جشنواره شیخ طوسی را «گفتگوی اسلام و جهان معاصر» با الهام از نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا و امریکای شمالی خواند و گفت: ایجاد گفت وگو و دیالوگ میان جوانان و اندیشمندان دنیای معاصر با جهان اسلام و پرسش­هایی که دنیای معاصر از اسلام دارد و پاسخی که جهان اسلام به این پرسش­ها می دهد، مسئله روز و مورد نیاز عصر حاضر است که به عنوان موضوع ویژه بخش مقالات هجدهمین جشنواره شیخ طوسی برگزیده شد.

وی، در ادامه، درباره بخش فراخوان آثار جشنواره شیخ طوسی، ابراز داشت: همه ساله، آثار فراوانی از سوی پژوهشگران و فضلای جامعة المصطفی در داخل و خارج از کشور منتشر می ­گردد که این آثار با شاخص­ های تعیین شده ای، در بخش آثار جشنواره شیخ طوسی جمع آوری و بررسی می گردند و نسبت به تجلیل و تشویق برگزیدگان این بخش اقدام می شود.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با اشاره به رشد مشارکت طلاب در هجدهمین جشنواره شیخ طوسی نسبت به دوره های پیشین این جشنواره، خاطرنشان کرد: در بخش فراخوان مقالات، 257 مقاله از 240 محقق به دبیرخانه جشنواره امسال واصل شد و مورد ارزیابی گرفت که از این تعداد، 108 مقاله از سوی خواهران و 149 مقاله از سوی برادران بوده است.

وی افزود: این مقالات به پنج زبان فارسی، عربی، انگلیسی، اردو و فرانسوی به دبیرخانه واصل شده است که شامل آثار پژوهشگرانی از سیزده ملیت شامل افغانستان، ایران، پاکستان، هندوستان، کنگو، نیجریه، لبنان، ترکیه، سیرالئون، آذربایجان و اندونزی می باشد.

حجت الاسلم والمسلمین دکتر عباسی، با اشاره به برگزاری پنج پیش نشست ویژه موضوع ویژه هجدهمین جشنواره شیخ طوسی در مراکز مختلف المصطفی، یادآور شد: موضوع جشنواره شیخ طوسی به گونه ای انتخاب می گردد که امکان مشارکت پژوهشگران در سطوح مختلف علمی فراهم گردد و در جشنواره امسال نیز شاهد مشارکت طلاب و فضلای المصطفی در سطوح مختلف از کاردانی تا دکتری بودیم.

معاون پژوهش المصطفی با اشاره به بررسی 660 اثر در بخش آثار جشنواره شیخ طوسی، تصریح کرد: یقینا آثار طلاب، اساتید و پژوهشگران جامعة المصطفی در داخل و خارج از کشور بیشتر از آثار بررسی شده در این بخش است اما آثار راه یافته به هجدهمین جشنواره شیخ طوسی شامل 106 کتاب، 217 مقاله 191 رساله و 146 تحقیق پایانی است که 625 اثر تالیفی، 31 ترجمه و سایر آثار نیز به تحقیق، تصحیح و احیاء متون اختصاص داشت.

وی، اساتید همکار، اعضای هیئت علمی، پژوهشگران همکار و طلاب و فضلای ایرانی و غیرایرانی را از مخاطبان بخش آثار جشنواره شیخ طوسی برشمرد و گفت: از مجموع آثار بررسی شده در این جشنواره، 474 اثر به طلاب و فضلای المصطفی اختصاص دارد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، تنوع زبانی آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره شیخ طوسی را شامل یازده زبان از جمله فارسی، عربی، اردو، بنگلا، تاجیک، تائی، سرلیک، سندی، فرانسوی، میانماری و انگلیسی برشمرد و ادامه داد: شرکت کنندگان در این بخش از 30 ملیت هستند و آثار بررسی شده نیز در 17 موضوع دسته بندی شده اند که شامل حقوق، ادیان و مذاهب، تاریخ و حدیث، فلسفه و کلام، شعر و ادبیات، مهدویت و... می شود.

معاون پژوهش المصطفی، در پایان، با اشاره به برگزاری مراسم اختتامیه هجدهمین جشنواره شیخ طوسی از ساعت 8:30 الی 12 روز پنج شنبه، 29 بهمن سال جاری، ابراز داشت: یکصد نفر در بخش آثار و 68 نفر در بخش مقالات جشنواره حائز رتبه شدند که در مراسم پایانی، 45 نفر از برگزیدگان برتر جشنواره، جوایز خود را دریافت می نمایند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :