امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 


نشست علمی «تحلیل و بررسی جغرافیای جهان اسلام»
شنبه ١٩ دی ١٣٩٤ - ٠٩:٥٧

 


نشست علمی « تحلیل و بررسی جغرافیای جهان اسلام » به همت پژوهشکده مطالعات منطقه ای در روز پنج شنبه مورخه 94.10.17 در طبقه سوم ، سالن اجتماعات پژوهشگاه با حضور کارشناسان و پژوهشگران و با سخنرانی جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن رضایی و جناب آقای اسماعیل رضوانی فر ، در پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن رضایی، رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای پژوهشگاه بین المللی المصطفی در ابتدای این نشست علمی، ضمن تأکید بر نقش جغرافیا در جوامع بشری، تصریح کرد: دانش جغرافیا به عنوان دانشی گران‌مایه‌، از قدیمی‌ترین علوم به شمار می‌رود.


رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای با تأکید بر این که جغرافیا ریشه در اولین هسته‌های بشری دارد، اظهار داشت: آگاهی‌های جغرافیایی در گستره تاریخی، نه تنها پاسخگوی کنجکاوی های بشر بوده، بلکه در امور روز مره و روابط انسانی نیز کاربردهای علمی داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن رضایی جغرافیا را علم زندگی دانست و یادآور شد: در هر عصر و زمانه‌ای فضا‌های جغرافیایی با حاکمیت شرایط جدید سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تغییر می‌یابد و هر جامعه‌ با تأثیر پذیری از عوامل خاص خود، فضا‌های جدید جغرافیایی را می‌سازد.


وی با بیان این که جغرافیا را باید به عنوان دانش و پلی بین گذشته و آینده مورد بحث و بررسی قرار داد، خاطرنشان کرد: جغرافیا مانند چهار راهی بین علوم طبیعی و اجتماعی است؛ باید پذیرفت جغرافیای امروز، جغرافیای جامعه‌گرا بوده، در صحنه‌های ملی و بین المللی جایگاه خود را یافته است.


سخنران این نشست علمی با اشاره به این که دولت‌ها و سازمان‌های مختلف جهانی در برنامه ریزی‌های خود به اهمیت جغرافیا پی برده‌اند، اظهار داشت: جغرافیا ضمن مطالعه و بررسی مکان، در شناخت ضرورت‌های موضوعی و زمانی از نگرش‌های خاصی استفاده می‌کند.


این استاد حوزه، نقش دانش جغرافیایی در کمک به زندگی جوامع بشری را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: تنها با آگاهی کافی و درک صحیح از جغرافیا، مردم می‌توانند مسائل و مشکلات را نه فقط در سطح محلی، بلکه در سطح جهانی حل نموده، تصمیمات درستی را اتخاذ نمایند.


رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای پژوهشگاه بین المللی المصطفی به ترکیب زبانی جوامع اسلامی در سطح جهانی اشاره نمود و با بیان این که زبان‌ عربی‌، زبان‌ مشترک‌ مسلمانان جهان‌ است،‌ ابراز داشت: مسلمانان‌ با هر نژاد و زبان‌ با ادبیات عربی آشنایی‌ دارند؛ چرا که‌ قرآن‌ به‌ زبان‌ عربی‌ نازل‌ شده‌ و نماز به‌ عربی‌ قرائت می‌شود.


وی به اطلس‌ تاریخی‌ جهان‌ اسلام‌ نیز اشاره‌ای نمود و خاطرنشان کرد: به‌طور کلی‌ برای‌ گروه‌های‌ مسلمان‌ بیش‌ از چهارصد زبان‌ زنده‌ مطرح‌ شده است؛ پس‌ از زبان‌ عربی، انگلیسی مهم‌ترین‌ زبان‌ رایج‌ مسلمانان به شمار می‌رود؛ زیرا زبان انگلیسی زبان تجاری مسلمانان با غرب بوده، بیشتر مورد استفاده‌ مسلمانان‌ مهاجر قرار می‌گیرد.


حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن رضایی، در پایان با اشاره به ترکیب مذهبی جهان اسلام اظهار داشت: مسلمانان‌ در سه‌ آموزه‌ توحید، رسالت پیامبر خاتم‌(صلی الله علیه و آله) و قرآن به‌ مثابه‌ متن‌ معیار دینی‌، اشتراک‌ دارند؛ ولی‌ ترکیب‌ مذهبی‌ گوناگونی‌ نیز در داخل‌ این‌ مجموعه‌ وجود دارد که‌ در اهل‌ سنت و شیعه مطرح‌ می‌گردد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :