امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 


نشست علمی «سبک مدیریت و رهبری در مراکز آموزشی بین‌المللی»
چهارشنبه ٢ دی ١٣٩٤ - ٠٩:١٥

 


نشست علمی « سبک مدیریت و رهبری در مراکز آموزشی بین المللی » به همت گروه مدیریت و آینده پژوهی پژوهشکده علوم انسانی پژوهشگاه بین المللی المصطفی در روزسه شنبه مورخه 94.10.1 در طبقه سوم سالن اجتماعات پژوهشگاه با حضور کارشناسان و پژوهشگران و با سخنرانی جناب آقای دکتر جعفر رحمانی برگزار شد.


در اداره یک مرکز آموزشی ،رئیس سازمان باید دو نقش اصلی را اجراء نماید : مدیریت و رهبری
و در ادبیات مدیریت بین نقش مدیر و نقش رهبر تفاوتهایی وجود دارد.


نقش و وظایف مدیر در سازمان
1. مدیر اجراء کننده است. 2. مدیر کار را درست انجام می دهد. 3. مدیر ماموریت محوراست. 4. مدیر مهارت فنی و انسانی باید داشته باشد. 5. مدیر به دنبال تحقق اهداف برنامه ای است. 6. نقش مدیر در فضای رسمی شکل می گیرد 7. اطاعت از مدیر به واسطه قوانین و پستی که دارد می باشد. 8. منشاء قدرت مدیر از مدیران بالا تر است. 9. مدیر تنها از پشتوانه قانونی برخوردار است.


نقش و وظایف رهبری در سازمان
1.نقش رهبران هدایت کنندگی است. 2. رهبران کارهای درست را انجام می‌دهند. 3. رهبران چشم‌انداز محورند. 4. رهبران روی مهارت های انسانی و ادراکی تاکید می کنند. 5. رهبران در صدد تغییر و رسیدن به مطلوب ها هستند. 6. قدرت رهبران فراتر از چارچوب ها و قوانین است. 7. از رهبران تبعیت می شود چون آنان را قبول دارند. 8. رهبران قدرت خود را از زیر مجموعه خود دریافت می کنند.
در محیط آموزشی و پژوهشی چهارسبک مدیریت و رهبری وجود دارد.

  • سبک اول ، سبک مدیریت و رهبری اقتدارگرایانه
  • سبک دوم ، سبک مدیریت و رهبری حمایتی
  • سبک سوم ، سبک مدیریت و رهبری مشارکتی
  • سبک چهارم ، سبک مدیریت و رهبری تفویض گرا

سبک اول : اقتدارگرا

در سبک اول مدیر تصمیم گیری انفرادی دارد و با زیر دستان مشورت نمی کند خودش تصمیم می گیرد و ابلاغ می کند و کمترعلاقه به مشورت دارد و اگر مشورت هم بکند ممکن است ضربه هم بخورد و در این سبک مدیر بر قدرت قانونی خود تاکید می کند و ارتباطش با کارکنان کم است و رهبر به زیر دستان می گوید چکار باید بکنند و چگونه باید انجام بدهند در این سبک به شدت به قوانین و مقررات توجه دارد.
کاربرد این سبک ؟
جایی که بلوغ فکری کارکنان به شدت پایین است ، جایی که بحران وجود دارد ، جایی که زیر مجموعه آمادگی برای پذیرش مسئولیت ندارد ، جایی که انگیزه و تعهد در زیر مجموعه پایین است ، جایی که در سازمان پخش قدرت وجود دارد ، جایی که کار حساس است.

سبک دوم ، حمایت گراست که در این سبک مدیر به صورت هم زمان هم به مقوله وظیفه ( یعنی به قوانین و مقررات ) و هم به کارکنان توجه دارد و مدیر و رهبر به فکر پرورش افراد زیر مجموعه خود است.
این سبک کجا باید بکار گرفته شود؟
جایی که بلوغ فکری و احساسی وجود دارد ولی کامل نیست ، افراد دارای تجربه و مهارت برای انجام کار نیستند اما علاقمند یاد گیری هستند.در این سبک مدیر هم دستور می دهد وهم دلیل بیان می کند و هم افراد را رشد و ارتقاء می دهد و این سبک تا زمانی ادامه پیدا می کند تا زیر مجموعه به تخصص و مسئولیت پذیری برسد.


سبک سوم ، مشارکت گراست که در این سبک هر قدر مدیر و رهبر یک سازمان کاردان باشد ولی سازمان به مرور پیچیده می شود یعنی تنوع فنی پیدا می کند در این صورت مدیر و رهبر ناچار است در تصمیم گیری با دیگران مشورت بکند.
این سبک کجا باید بکار گرفته شود؟
جایی که برای مدیر و رهبر خلاقیت و نوآوری مهم است بهره گیری از این سبک جواب می دهد یک سازمان فرهنگی یا یک سازمان تخصصی و سازمانی که ایده در آن مهم است باید حتما از این سبک استفاده بکند و دو سبک قبلی (اقتدارگرایانه و حمایتی ) کاملا خلاقیت کش هستند. فعالیت گروهی در این سبک مهم است و ارتقاء سطح خود باوری وجود دارد و سطح تعارضات کمتر می شود و مدیر به موفقیت علاقه مند می شود.

سبک چهارم ، سبک تفویض گراست این سبک مدیریت را مردم محور و خدمتگزار هم می نامند، در این سبک مدیر اجازه می دهد که کارکنان خودشان تصمیم بگیرند زیرا افراد سازمان متعهد و مسئولیت پذیرند و دغدغه های سازمان برای کارمند دغدغه است ، میل به رشد به شدت در مجموعه وجود دارد ، افراد سازمان تخصص و توانایی شان بسیار بالاست و در این سبک برای مدیر هدف مهم است تا مراحل رسیدن به هدف.
وظیفه مدیر در این سبک چه چیز است ؟
وظیفه مدیر در این سبک این است که کار تیمی را تسهیل کند ، به گروه و تیم ، چشم انداز بدهد و در کارکنان تعهد و اشتیاق ایجاد نماید ، توانمندی و آمادگی آنها را روز به روز بیشتر کند.


دکتر رحمانی در پایان این نشست جمع بندی کردند که چهار نوع سبک وجود دارد سبک ها متاثر از شرائط و کارکنان هستند و تجربه و هنر آن است که محیط را خوب بشناسیم و سبک متناسب با آن را بکار بگیریم.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :