امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 


نشست علمی «زنان و زیارت قبور از منظر فقه مذاهب اسلامی»
شنبه ٢٦ دی ١٣٩٤ - ١٣:٣٤

 


 

نشست علمی « زنان و زیارت قبور از منظر فقه مذاهب اسلامی» به همت گروه فقه و اصول پژوهشکده علوم اسلامی در روز چهارشنبه مورخه 94.10.23 در طبقه سوم ، سالن اجتماعات پژوهشگاه با حضور کارشناسان و پژوهشگران و با سخنرانی جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی درگاهی در پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد.


حجت الاسلام والمسلمین مهدی درگاهی، در این نشست علمی ضمن اشاره به برخی از اقوال و دیدگاه‌های مذاهب اسلامی در رابطه با زیارت قبور اظهار داشت: هیچ‌گاه نمی‌توان گفت؛ مذهبی از مذاهب اسلامی قائل به قول خاصی است؛ لذا تنها می‌توان نظرات را بر اساس اقوال علمای مذاهب اسلامی مورد توجه قرار داد.


وی با اشاره به دیدگاه‌های علمای جهان اسلام، خاطرنشان کرد: زیارت قبور توسط بانوان، از مسائلی است که دیدگاه علماء و اندیشوران فقه مذاهب اسلامی در خصوص آن متفاوت است. برخی به جواز و مشروعیت آن و برخی به حرمت و عدم مشروعیت آن فتوا داده‌اند.


حجت الاسلام والمسلمین دکتر درگاهی با بیان این که از میان دسته اول، برخی به استحباب، برخی به کراهت و بعضی دیگر به اصل جواز و مشروعیتِ زیارت قبور توسط بانوان فتوا داده‌اند، افزود: در این میان نیز برخی حکم کراهت را برای زیارت قبر پیامبر(صلی الله علیه و آله) و قبور انبیاء و صالحین استثناء کرده‌اند و برخی دیگر جواز را تنها برای بانوان میانسال و سالخورده دانسته‌اند.


پژوهشگر پژوهشگاه بین المللی المصطفی، با اشاره به قائلین اقوال مختلف در میان علمای مذاهب اسلامی، ضمن واکاوی و ارزیابی ادله هر یک از اقوال، اذعان داشت: بهترین محمل برای جمع¬‌بندی ادله، حمل کراهت تنزیهی و تحریمی بر مُلزمات و اِستلزامات زیارت قبور برای بانوان است.


حجت الاسلام والمسلمین درگاهی در پایان یادآور شد: زیارت قبور بخاطر آن عملِ خارجی، مُتصّف به کراهت تنزیهی و تحریمی می¬‌شود و اگرنه حکم اصل زیارت قبور برای بانوان همان حکم مردان در زیارت قبور است.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :