امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 


نشست علمی روش شناسی شاخص سازی در فضای تحقیقات اسلامی
شنبه ١٢ دی ١٣٩٤ - ٠٨:٥٣

 


نشست علمی روش شناسی شاخص سازی در فضای تحقیقات اسلامی، با حضور «حجت الاسلام نعمت الله پناهی بروجردی»، در پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار شد.

سخنران این نشست در ابتدا به بیان تفاوت های شاخص سازی تحقیقات در دو فضای جوامع اسلامی و جوامع غربی پرداخت و اظهار داشت: یکی از تفاوت های شاخص سازی میان این دو فضا این است که شاخص های علوم اجتماعی و معرفتی مسلمانان بر اساس زندگی و مؤلفه های اسلامی است؛ اما در جوامع غربی، این شاخص ها بر اساس ارزش های غرب شکل می گیرد. در شاخص سازی باید به این نکته توجه داشته باشیم که استاندارهای ما با غرب متفاوت است و شاخص های ما باید با فضای اسلامی مطابقت داشته باشد.

وی در ادامه به تشریح مراحل ساخت شاخص اشاره کرد و ابراز داشت: برای شاخص سازی در فضای علوم اسلامی و به ویژه در بخش علوم انسانی، دو مرحله وجود دارد. مرحله نخست مفهوم یابی و مرحله دوم نیز اقدام جهت ساخت شاخص است.

حجت الاسلام پناهی بروجردی، مفهوم یابی را مرحله ای بسیار مهم برای شاخص سازی علوم اسلامی دانست و تاکید کرد: اگر در این مرحله دقت کافی صورت نگیرد، گرفتار مفاهیم وارداتی که غالبا خصلت سکولار و غیراسلامی یا ضد اسلامی دارند، می شویم. مثلا در جوامع غرب رضایت مشتری یک شاخص است اما ما در فضای علوم اسلامی، شاخص تکریم مشتری را در برابر آن مطرح نموده ایم.

وی ادامه داد: در این مرحله، مفهوم مورد نظر باید تجزیه گردد تا به امور قابل مشاهده بازگردانده شوند. نشانه هایی که دلالت کافی بر آن مفهوم داشته باشند و نیازی به نشانه های دیگر نباشد.

سخنران این نشست، بهترین شاخص را شاخصی خواند که نیازمند به کمترین داده بوده و این داده ها در کمترین زمان و با کمترین هزینه به دست آید.

وی دلالت نشانه ها بر مفهوم را از سه طریق ممکن دانست و گفت: این سه راه می تواند پی بردن از علت به معلول، از معلول به علت و یا وقوع همزمان باشد مانند وجود نور و حرارت که هیچ کدام علت و معلول دیگری نیستند؛ بلکه هر دو معلول علت دیگری مانند طلوح خورشید می باشند.

حجت الاسلام پناهی بروجردی، در پایان، به تشریح چگونگی تعیین نوع شاخص در علوم اجتماعی پرداخت و تصریح کرد: برای این کار ابتدا باید یک تعریف نظری ارائه نمود و در ادامه نیاز به تعریف عملیاتی داریم که تمام ابعاد و مؤلفه ها را شامل شود.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :