امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 عدل الهي از ديدگاه امام علي (ع)
عدل الهي از ديدگاه امام علي(ع) به سه قسم است: عدل الهي در تکوين و نظام آفرينش، عدل الهي در نظام تشريع و قانون گذاري و عدل الهي در نظام جزاء و کيفر و پاداش
دوشنبه ١٦ شهريور ١٣٩٤ - ١٣:٠١

 


چکیده :

بحث عدل الهي در انديشه الهی امام على(ع) يك بحث بسيار گسترده و عميقى است که اين تحقيق در پی بررسی آن است.
در گفتار هاي اميرمؤمنان علي(ع) گاهي «عدل الهي» بطور مطلق مطرح شده است؛ يعني اينکه خداوند عادل است و در ذات ربوبيت او ظلم وستم راه ندارد، که شامل عدالت خداوند هم در نظام تکوين و هم نظام تشريع و جزاء مي شود.
در برخي موارد به گفتارهايي از آن حضرت برمي خوريم که از عدالت در موارد خاص؛ يعني در نظام تکوين، تشريع و جزاء سخن رانده است. بنابراين عدل الهي از ديدگاه امام علي(ع) به سه قسم است: عدل الهي در تکوين و نظام آفرينش، عدل الهي در نظام تشريع و قانون گذاري و عدل الهي در نظام جزاء و کيفر و پاداش، که در اين تحقيق هر کدام را تحت عنوان فصل جداگانه مورد تحقيق و بررسي قرار مي دهيم و از خداوند مسئلت توفيق در اين امر را داريم. انشاء الله
بنابراين، اين تحقيق در يک مقدمه و چهار فصل تنظيم شده است.
در مقدمه، موضوعاتی چون تبيين موضوع، اهداف تحقيق، روش تحقيق، پيشينه تحقيق، فرضيه هاي تحقيق، خلاصه تحقيق و پيشگفتار مورد بررسي قرار گرفته است.
در فصل اول، کليات بحث مثل معاني عدل، مقصود از ظلم ، جايگاه عدل الهي در جهان بيني اسلامي، افتراق متکلمان مسلمان در مساله عدل الهي، فوائد و آثار اعتقاد به عدل الهي در زندگي فردي و اجتماعي، عدل الهي و مساله حسن و قبح ذاتي افعال طرح شده است.
در فصل دوم باعنوان «عدل تکويني از ديدگاه امام علي(ع)»، موضوعاتی از فبيل احسن بودن نظام عالم، عبث نبودن آفرينش، رابطه عدل الهي و شرور طبيعي، آزمايش و ابتلاء، عدالت در تقسيم رزق از ديدگاه امام علي(ع) تحقيق و بررسي شده است.
درفصل سوم با عنوان «عدل تشريعي از ديدگاه امام علي(ع)»، مکلف بودن انسان، رابطه ميان حق و تکليف، بررسي شرور اخلاقي از ديدگاه امام علي(ع) مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.
سرانجام در فصل چهارم با عنوان «عدل جزائي از ديدگاه امام علي(ع)»، مباحث مانند عدل الهي و اختيار انسان، قضا وقدر و اختيار انسان، عدل الهي و ثواب و عقاب اخروي، و عدل و فضل مورد بحث و تفحص قرار گرفته است.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :