امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 



به بهانه ولادت امام حسن عسکری(ع)
با دوست و دشمن خوش گفتار و خوش برخورد باشيد، امّا با دوستان مؤمن به عنوان يك وظيفه كه بايد هميشه نسبت به يكديگر با چهره اى شاداب برخورد نمايند، امّا نسبت به مخالفين به جهت مدارا و جذب به اسلام و احكام آن.
شنبه ١١ بهمن ١٣٩٣ - ١٢:١٨

 


ولادت سراسر نور و برکت یازدهمین جانشین پیامبر رحمت، حضرت امام حسن عسکری(علیه السلام) را خدمت مسلمانان و محبان ایشان تبریک و تهنیت عرض می کنیم.


قالَ الامامُ بُو مُحَمَّدٍ الْحَسَنِ الْعَسْكَرى صَلَواتُ اللّهِ وَسَلامُهُ عَلَيْهِ:
قُولُوا لِلنّاسِ حُسْناً، مُؤْمِنُهُمْ وَ مُخالِفُهُمْ، مَّا الْمُؤْمِنُونَ فَيَبْسِطُ لَهُمْ وَجْهَهُ، وَ مَّا الْمُخالِفُونَ فَيُكَلِّمُهُمْ بِالْمُداراةِ لاِجْتِذابِهِمْ إلَى الاْ يِمانِ
فرمود: با دوست و دشمن خوش گفتار و خوش برخورد باشيد، امّا با دوستان مؤمن به عنوان يك وظيفه كه بايد هميشه نسبت به يكديگر با چهره اى شاداب
برخورد نمايند، امّا نسبت به مخالفين به جهت مدارا و جذب به اسلام و احكام آن. (مستدرك الوسائل : ج 12، ص 261، ح 14061)


مقدمه:

نام: حسن
شهرت: عسکری
کنیه: ابو محمّد
پدر: امام هادى (ع)
مادر: سلیل یا (حدیث)
تولّد: هشتم ربیع الثّانى یا ۲۴ ربیع الاوّل سال ۲۳۲ هجرى قمرى.
محل تولد: مدینه
شهادت: هشتم ربیع الاوّل سال ۲۶۰ با دسیسه معتمد عباسى در سنّ ۲۸ سالگى مسموم و به شهادت رسید.
مرقد شریف: شهر سامرا در عراق.
دوران امامت: ۶سال 1


صفات امام حسن عسکری (ع):

آنچه از صفات بزرگ وفضائل كه لازمه امامت است در آن حضرت جمع بود، يعنى: در علم، وزهد، كامل بودن در عقل وخرد، عصمت، شجاعت، كرم و بزرگوارى از تمام مردم زمان خود برتر بود، و علاوه بر نصوص كه از پيامبر(صلى الله عليه وآله) و امامان گذشته در باره امامت آن حضرت وارد شده بود، حضرت امام هادى (عليه السلام) يعنى پدر بزرگوارشان نيز تصريح به امامت آن جناب فرمودند، ودر روايتى كه مرحوم شيخ مفيد (رحمه الله) در كتاب گرانقدر ارشاد نقل كرده است، حضرت امام هادى (عليه السلام) چهار ماه قبل از شهادت امام عسكرى (عليه السلام) را وصىّ خود قرارداد، وبه امامت آن حضرت تصريح كرده وگروهى از دوستان و پیروان را بر اين امر گواه گرفت.

امام حسن عسگری از منظر علمای شیعه و سنی:

امام حسن عسکری(ع) نه تنها در منظر پیروانش بلکه در دیدگاه علمای اهل سنّت و شخصیت های جهان اسلام نیز از جایگاه والا و با عظمتی برخوردار است که در این جا به چند نمونه اشاره می شود.

1. معتمد عباسی:
نقل شده است که جعفر بن علی الهادی (کذاب) از معتمد درخواست کرد که او را به امامت نصب کند و مقام برادرش امام عسکری را بعد از ایشان به او واگذار نماید. معتمد گفت: «منزلت و مقام برادرت مربوط به ما نمی شود بلکه «انّما کانت باللّه عزّ و جلّ» فقط از طرف خداوند عزیز و جلیل است و ما هر چند در نابودی و پایین آوردن مقام آن ها تلاش کردیم، خداوند از این کار اباء دارد و هر روز بر مقام و رفعت آنها افزود، از طریق حفظ و نگهداری، و نیکو سکوت کردن و از طریق افزودن علم و عبادت آنها، و امّا تو اگر در نزد شیعیان برادرت منزلت و مقام او را داری، نیازی به ما نداری، و اگر از چنان منزلتی برخوردار نیستی و آن اوصافی را که برادرت داشت دارا نیستی، از ما در این رابطه کاری ساخته نیست.2

2. زندانبانان حضرت:
خلیفه عباسی به صالح بن وصیف توصیه کرد که در حبس به امام حسن عسکری(ع) سخت گیرد، صالح گفت: چه کنم، من او را به دست دو نفر که بدترین اشخاص است سپرده ام به نام علی بن یارمش و دیگری افتامش ولی بعد از مدّتی این دو نفر اهل نماز و روزه شده اند، و به مقاماتی دست یافته اند، پس آن دو را احضار کردند، و مورد ملامت قرار دادند، که چرا بر امام حسن عسکری(ع) سخت نمی گیرید، گفتند: چه کنیم و چه بگوییم در حق مردی که روزها را روزه می گیرد و شب ها را تا صبح مشغول عبادت است… و هر وقت به ما نظر می افکند بدن ما می لرزد چنان که مالک نفس خود نیستیم و نمی توانیم خود را نگهداریم، خلیفه وقتی سخنان آن دو را شنید، با ذلّت از نزد صالح برگشت.


جايگاه اجتماعي امام:

امام حسن عسكري (عليه السلام) اگر چه بسيار جوان بود، ولي به دليل موقعيت بلند علمي، اخلاقي و خانوادگي، شهرت فراواني پيدا كرده بود. به همين دليل، حاكمان عباسي نيز به جز در مواردي، در ظاهر، رفتار احترام آميزي از خود به امام عسكري عليه السلام نشان مي دادند. خادم آن امام مي گويد: روزهايي كه امام عسكري عليه السلام به مقر خلافت مي رفت، شور و شعف عجيبي در مردم پيدا مي شد. هنگامي كه امام مشرف مي شدند، هياهو يكباره خاموش مي شد و حضرت از ميان جمعيت گذشته، وارد مجلس مي شد.

تهیه و تنظیم : اداره ارتباطات و بین الملل

منبع:

1- مشایخ، فاطمه، قصص الأنبیاء( قصص قرآن)، ص ۸۴، انتشارات فرحان‏، چاپ اول، تهران،‏ ۱۳۸۱ ش‏.

2- قطب راوندى، ‏الخرائج و الجرائح‏، ج ۳، ص ۱۱۰۹، ناشر، مدرسه امام مهدى، قم‏، چاپ اول، ۱۴۰۹ ق،

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :