امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 50 مقاله کوتاه در خصوص فاجعه منا سال 1394
بی کفایتی آل سعود و وهابیت
 ٠٨:٥٥ - شنبه ٥ دی ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
فلسفه و فوايد غيبت از منظر اهل بيت(ع)
اعتقاد -به مهدي موعود(عج) از صدر اسلام در ميان مسلمانان مطرح بوده است و در زمان حيات رسول خدا(ص) و ائمه معصومين(ع) در مورد او گفت و شنود زياد شده است. پس از آغاز غيبت پيرامون حضرت مهدي(عج) بحث هاي گسترده‏اي طبق نياز و شرائط زمان در طي دوران هاي گوناگون صورت گرفته است، و كتاب هاي ارزنده‏اي زيادي در اين زمينه نوشته شده است.
 ١٣:١٠ - يکشنبه ١٧ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
غنا و موسيقي در اسلام
غنا آوازي است برخاسته از گلوي آدمي و موسيقي آواهايي است كه با نواختن، دميدن و كوبيدن در ادوات موسيقي ايجاد مي‌شود. حكما عقيده دارند كه موسيقي همان غناست كه از الحان متعدد مركب شده است.
 ٠٨:٠٢ - شنبه ٩ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
عوامل و زمينه‌هاي پيشرفت اسلام درعصر نبوي
از دير زمان تا کنون موضوع علل پيشرفت اسلام توجّه انديشمندان و متفکران جهان را به خودش جلب نموده و اين سوال براي انسان مطرح بوده که اسلام با کدام نيرو و قدرت و امکانات توانست آن همه سرزمينهاي وسيع را در مدت بسيار کوتاه فتح نمايد و انسانهاي آزادة دنيا را تحت نفوذ فکري خود در آورد؟
 ١٠:١٦ - دوشنبه ٢ آبان ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
عوامل انحطاط و سقوط جوامع از ديدگاه قرآن با اشاره به انديشه‌هاي امام خميني(ره)
ظلم و ستم كه به طور معمول توسط قدرتمندان و دستگاههاي حكومتي بر جوامع صورت مي‌گيرد، جامعه را در انحطاط فرو مي‌برد، زيرا در هر جامعه ای كه ظلم و ستم رواج پيداكند مردم و افراد جامعه نسبت به رهبران و حاكمان خود بد بين شده، و برای پايمال نشدن حقوق خود، بر عليه آنها قيام نموده و در صدد نابودي ظالمان برخواهند آمد
 ٠٩:١٥ - يکشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
نگاهی به نماز
نماز عمل برگزيده‌ي خداي تعالي، محبوب فرشتگان، روش پيغمبران، روشنايي شناخت، ريشه‌ي ايمان، پاسخ دعا، پذيرش اعمال، برکت در روزي، راحت در بدن، سلاحي عليه دشمنان، ناخوشايند شيطان، ميانجي ميان نمازگزار و فرشته مرگ، چراغ روشن‌کننده‌ي گور، بستري زير پهلوهاي ميت، پاسخي براي پرسش‌هاي نکير و منکر، همدمي در شادي و گرفتاري، باران رحمتي در گور است.
 ١٢:١٩ - دوشنبه ٢٠ مهر ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
آثار و ثمرات حجاب و پوشش اسلامي از منظر قرآن و روايات
خداوند بزرگ براي رشد و تعالي انسان نعمت‌هاي گوناگوني در اختيار او گذاشته است. لباس و پوشش يکي از هدايا و نعمت‌هاي الـهي است که با روح و جسم انسان هماهنگي دارد چرا که انسان به طور فطري به آن گرايش دارد و احکام الـهي بر اساس فطرت انسان‌هاست. حجاب يکي از مسائل مهم اسلامي است که در قرآن و روايات به آن تصريح شده است و فقها در وجوب آن اتفاق نظر دارند. احکام الـهي از جمله حجاب در مصالح و حکمت‌هاي فردي و اجتماعي ريشه دارد و مهم‌ترين پايه‌ي حجاب ايمان به خدا و ترس از آخرت است؛ وقتي زن بداند خداوند داراي علم و حکمت بي‌نهايت است و احکامي که براي انسان تشريع شده است آثار مثبتي دارند از حکم الـهي درباره‌ي حجاب استقبال خواهد کرد.
 ٠٨:٥٥ - يکشنبه ١٢ مهر ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
عزت اجتماعی از دیدگاه قرآن و روایات
خداوند در قرآن کریم در ضمن آیات فراوان و بزرگان دین در قالب روایات متعدد به آن پرداخته و توجه جوامع بشری را بر اهمیت آن معطوف داشته است و چهره های ماندگاری را به عنوان منشأ عزت و الگوی عملی ترسیم نموده میفرماید: اَلعِزَّةُ لِللّهِ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلمؤمِنینَ.
 ١٢:٢١ - شنبه ٤ مهر ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری
پس از دوره‏ هاي طولاني دوري جوامع اسلامي از ارزش‏ها و حاكميت ديني ، به بركت انقلاب اسلامي در ايران ، موجي جديد از بازگشت به اسلام ايجاد شده است. اين حركت در چند سال اخير شتاب بيشتري يافته و موجب پيدايش نهضت‏هاي اجتماعي و سياسي تا حد براندازي حاكميت‏هاي وابسته و استبدادي گرديده است. علي رغم تفسيرهاي انحرافي از اين نهضت‏ها مانند ضد استبدادي بودن ، دموکراسي‌خواهي و بيداري انساني، رهبر معظم انقلاب اسلامي آن را « بيداري اسلامي » ناميدند.
 ٠٧:٢٨ - سه شنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
عدل الهي از ديدگاه امام علي (ع)
عدل الهي از ديدگاه امام علي(ع) به سه قسم است: عدل الهي در تکوين و نظام آفرينش، عدل الهي در نظام تشريع و قانون گذاري و عدل الهي در نظام جزاء و کيفر و پاداش
 ١٣:٠١ - دوشنبه ١٦ شهريور ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>

2 3 صفحه بعدی >>

 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :