امروز : سه شنبه ٢٥ تير ١٣٩٨
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
فارسی | العربیه | English

معرفی کتابخانه جامع  المصطفی(ص)

 

 

نظر به گسترش روزافزون تحقیقات و رشد سریع منابع اطلاعاتی در جهان معاصر، همواره وجود کتابخانه ای که بتواند برنامه های پژوهشی و آموزشی مراکز علمی را پشتیبانی کند و منابع موردنیاز پژوهشگران المصطفی(ص) را تأمین نماید ضروری می‌نماید. ازاین‌رو در راستای تأمین نیاز‌های پژوهشگران و با هدف صرفه جویی در وقت طلاب و پژوهشگران المصطفی(ص) و در دسترس قرار دادن تمام مواد کتابخانه ای موردنیاز آنان، کتابخانه جامع از سال 1385 فعالیت خود را در بخش‌های ذیل آغاز نمود:

 1. بخش کتب فارسی و عربی کتابخانه جامع

  کتابخانه جامع جامعه المصطفی (ص) العالمیه با داشتن بیش از 86000 جلد کتاب فارسی و عربی بی‌شک یکی از غنی‌ترین کتابخانه‌های حوزوی و پژوهشی موجود در زمینه علوم انسانی و اسلامی نه تنها در سطح استان قم بلکه در کل کشور محسوب می شود. مجموعه‌ای گسترده که شامل موضوعاتی همچون روانشناسی، حقوق، علوم اقتصادی، علوم اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی،زبان و ادبیات عربی ، علوم قرآن و حدیث،تفسیر، فقه و اصول، کلام و عقاید، ادیان و مذاهب اسلامی، اخلاق اسلامی و ... می‌شود. وجود کتاب‌‌های مرجع معتبر و کم نظیر فارسی و عربی بر غنای این کتابخانه افزوده است. رده‌بندی کتاب‌های موجود در این کتابخانه به صورت رده‌بندی کتابخانه کنگره آمریکا (LC) بوده و دسترسی به منابع به صورت سیستم قفسه باز می‌باشد یعنی به اینصورت که اعضا بعد از جستجو به صورت آزاد به قفسه‌ها مراجعه کرده و کتاب‌های درخواستی خود را انتخاب می نمایند. نرم‌افزار مورد استفاده این کتابخانه پارس آذرخش می‌باشد که استفاده‌کنندگان با مراجعه به آدرس زیر می‌‌توانند از خدمات آن بهره مند شوند. http://dlib.miu.ac.ir

 2. سالن مطالعه کتابخانه جامع

  فضای مطالعه کتابخانه جامع با محیطی آرام و مناسب برای مطالعه و امکاناتی از قبیل اینترنت، بانک اطلاعات، فضای مخصوص خوردن و آشامیدن دارد. این کتابخانه شامل دو سالن مطالعه می‌باشد که یکی از سالن‌ها مخصوص اعضای هیات علمی ومحققین و پژوهشگران که دارای امکاناتی از قبیل: میز مخصوص مطالعه، لپ تاپ و.. می باشد. سالن دیگر برای استفاده سایر اعضای کتابخانه می باشد.

 3. مخزن کتب لاتین کتابخانه جامع

  باتوجه به استقبال واستفاده بیشتر اعضای از کتب فارسی وعربی، لذا کتابهای لاتین آنچنان مورد استفاده قرار نمی گیرد و به همین جهت این قسمت رشد آنچنانی نداشته است وتنها 1600 جلد کتاب لاتین که شامل 64 عنوان از معتبرترین کتابهای مرجع می باشد.

 4. پایان نامه

  یکی از بخشهای مهم و کار آمد هر مجموعه و کتابخانه ای بخش آرشیو پایان نامه ها است که نشانه رشد علمی وتبلور علوم در آن مرکز می باشد.جامعه المصطفی(ص) به عنوان یکی از مراکز نشر معارف اهل بیت(ع) وعلوم اسلامی وانسانی در سطح بین الملل فعالیت دارد وفراگیران آن در موضوعات گوناگون برای کسب رتبه علمی کارشناسی(تحقیق پایانی) وکارشناسی ارشد(پایان نامه) ودکتری(رساله) ارائه می دهند و این اسناد علمی در آرشیو پایان نامه ها نگهداری وحفاظت می شود و با شرایط خاص وتعریف شده ای جهت بهره برداری و مطالعه اعضاء محترم کتابخانه در اختیار آنها قرار می گیرد.

 5. نشریات

  نشریات ومجلات به عنوان یکی از اسناد علمی که بسیاری از مقالات، تحقیق و مطالب علمی توسط محققان و پژوهشگران متخصص در آن به چاپ می رسدو دارای چهار نوع رتبه علمی می باشد1- علمی- پژوهشی2-علمی ترویجی3-علمی تخصصی4- عمومی که در کتابخانه جامع از هر چهار رتبه موجود می باشد وبیشترین موضوعات آن : حقوق، روانشناسی، علوم قرآن وحدیث،فقه واصول می باشد.

 6. خدمات فنی و بانک اطلاعات

  در این بخش جدیدترین نرم افزارها و بانک های اطلاعاتی علوم اسلامی و انسانی در اختیار اعضا قرار می گیرد. مجموعه نرم افزارهای نور با بیش از 70 موضوع علوم اسلامی و همچنین نرم افزار مکتب الشامله با بیش از 20 هزار کتاب شیعی و اهل سنت، از جمله امکانات نرم افزاری این بخش می باشد. همچنین دسترسی به پایگاه های noormags و magiran از دیگر خدمات این بخش می باشد. اعضای کتابخانه می توانند جهت استفاده از خدمات این بخش از سیستم های موجود در سالن کتابخانه و یا بصورت بی سیم با لپ تاپ شخصی خود به سرورهای کتابخانه متصل شوند.

 

کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : 255 ، بازدیدکل : 6873404