امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 


با حضور اندیشمندان ایران و گرجستان؛
برگزاری نخستین همایش بین‌المللی اسلام و مسیحیت ارتدوکس
نخستین همایش بین‌المللی اسلام و مسیحیت ارتدوکس به همت پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار شد.
پنج شنبه ٥ آبان ١٣٩٠ - ١٣:١٥

 


نخستین همایش بین‌المللی اسلام و مسیحیت ارتدوکس به همت پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار شد.

به گزارش خبرنگارما نخستین همایش بین‌المللی اسلام و مسیحیت ارتدوکس، چهارم آبان‌ماه در دو نوبت صبح و عصر به همت پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی و با حضور اندیشمندان ایران و گرجستان در سالن شهید عارف‌الحسینی مجتمع آموزش عالی امام خمینی‌(ره) قم برگزار شد.
در بخشی از این مراسم، رییس جامعةالمصطفی العالمیه خواستار نزدیک شدن دو تفسیر قرآن کریم و کتاب مقدس به هم شد و افزود: بخشی از مشکلات امروز جهان و بشریت هم‌فکری و دستیابی دو دین اسلام و مسیحیت در آن موضوع‌ها و رسیدن به منشورها و قواعد تعریف شده است که می‌تواند در کاهش دردهای بشر و ارتقای اخلاق و فضیلت در میان انسان‌ها کمک کند.
 
 

آیت الله علیرضا اعرافی در ادامه توجه به مسأله خانواده، محیط زیست، کاهش فقر و فاصله‌های طبقاتی و از بین رفتن جنگ، اشغال و تجاوز را از جمله محورهای مهم در گسترش اخلاق در میان انسان‌ها دانست و نقش خانواده را در همه دنیا ارزنده توصیف کرد.
 
وی با اشاره به تهدیدهایی که کیان خانواده را فرو می‌ریزد و آن را مورد مخاطره جدی قرار می‌دهد، اظهار داشت: بدون تردید اندیشه الهی و تفکرات آسمانی و معارف دو دین در حوزه خانواده و نقش زن و مرد و جایگاه خانواده و قواعد و اصولی که باید بر خانواده حاکم باشد، ارمغان‌های بسیاری برای بشر امروز دارد.
 
در ابتدای این مراسم نیز حجت‌الاسلام عزالدین رضانژاد، رییس پژوهشکده علوم اسلامی پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی به ارایه گزارشی از چگونگی برگزاری این همایش پرداخت و اهداف آن را مذهبی و بین‌الادیانی و در راستای گسترش روابط علمی فرهنگی میان ایران و گرجستان عنوان کرد.
 
وی افزود: نخستین همایش اسلام و مسیحیت ارتدوکس به پیشنهاد نمایندگی جامعةالمصطفی العالمیه در کشور گرجستان و همکاری نهادهای مختلف مذهبی و فرهنگی گرجستان، امروز در ایران و دومین آن به زودی در گرجستان برگزار می‌شود.
 
دبیر علمی همایش اسلام و مسیحیت ارتدوکس با اشاره به محورهای اصلی این همایش ابراز داشت: محورهای فراخوان مقاله در عنوان‌های هویت و فرهنگ، گفت‌وگو و تبادل فکری ادیان، نهاد خانواده و جامعه، نقش دین در مسایل اجتماعی و نقش علم در مسایل اجتماعی از سه ماه پیش اعلام و در حدود 40 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد.
 
در نوبت صبح این مراسم، مجید صابر سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و گیورگی جانقابا سفیر گرجستان در جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کردند و در ادامه اندیشمندانی از دو کشور ارایه مقاله کردند.
 

 حجت‌الاسلام محمدرضا کلانفریبایی با مقاله "کنترل جریان افراط‌گرایی در اسلام و مسیحیت"، سرگوواردو سانیدزه با مقاله "دین و سیاست و تعامل یا تعارض‌ها"، حجت‌الاسلام مهراب صادق‌نیا با مقاله "علایق یکتاپرستی و اخلاق در ادیان ابراهیمی با تأکید بر مفهوم مشترک خداگونه‌گی در میان ادیان" سخنرانی کردند.
 
کشیش گریگوریس نرسیسیانس مقاله «ضرورت نهاد خانواده» و کشیش تیموراز تاتار اشویلی با مقاله «بررسی ویژگی‌های عصر ظهور در ادیان الهی و مسأله ظهور ناجی در ادیان اسلام و مسیحیت» را ارایه کردند که نوبت صبح این همایش با ارایه این دو مقاله به پایان رسید.
 
در نوبت عصر این همایش که از ساعت 14:40 در سالن شهید عارف الحسینی مجتمع آموزش عالی امام خمینی‌(ره) برگزار ‌شد، زازا براگوادوه با مقاله «ایده گفت‌وگو، ضرورت‌ها و چالش‌ها» و حجت‌الاسلام حمیدرضا شاکرین با مقاله «دین و سیاست، گسست یا پیوند» سخنرانی کردند.
 
همچنین سارتانیا مقاله "معنویت‌گرایی نیازهای انسان" ، حجت‌الاسلام شیروانی مقاله «تجربه دینی شبه حسی از منظر مسیحی و اسلامی»، پروفسور نومادی بارتایا مقاله «بررسی کتاب‌های درسی تاریخ در کشور و تبیین حساسیت‌های دو ملت» را ارایه کردند.
"اهمیت خانواده بین دو ملت" با ارایه کشیش ولادیمیر واختانقادزه و «تعامل جدید اسلام و مسیحیت پس از تحولات اخیر منطقه خاورمیانه» با ارایه طالب‌زاده، مدرس و کارشناس رسانه و سخنرانی حجت‌الاسلام جعفر علمی، معاون پژوهش جامعةالمصطفی العالمیه از دیگر برنامه‌های  عصر این همایش به شمار می رفتند.
 
 
  طالب زاده: اعتراضات مردمي در آمريكا برخاسته از نيازهاي معنوي است  
يك فيلمساز و مدرس سينما با اشاره به گسترش موج اعتراضات مردمي در آمريكا گفت: اعتراض مردم آمريكا تنها برخاسته از نيازهاي معنوي آنان است.  
'نادر طالب زاده' در نخستين همايش اسلام و مسيحيت ارتدكس در مدرسه عالي امام خميني(ره) قم با بيان اين مطلب اظهار داشت: چند سال پيش چه كسي تصور مي كرد مردم آمريكا اعتراض كنند.
وي افزود: اينكه موج اعتراضات مردمي در ايالات متحده بلافاصه پس از موج بيداري اسلامي در خاورميانه و شمال آفريقا آغاز مي شود قابل تامل و تعمق است.
اين كارشناس رسانه تصريح كرد: تا همين يك سال پيش كسي تصور قيام و آغاز موج بيداري اسلامي در خاورميانه را نداشت ولي به يكباره اين قيام آغاز شد و مردم نمايندگان استعمار را از حاكميت خود فرو انداختند و اين در حالي است كه اين موج بيداري اسلامي همچنان در حركت است و هنوز چند كشور ديگر خاورميانه در نوبت آن قرار دارند.
وي تصريح كرد: مردم آمريكا نيز مانند مردم خاورميانه امروز به معناي واقعي و حقيقي دين پي برده اند و به شدت خواهان گسترش معنويت و دين مداري در جامعه خود هستند و اين ناشي از اعتقادات عميق آنها به كتاب مقدس كار و عمل خير است.
وي با بيان اينكه با توجه با مذهبي بودن مردم آمريكا علت قيام آنها بي شك انگيزه مذهبي است تصريح كرد: كساني كه در خيابان وال استريت نيويورك گرد آمدند و ميدان التحرير ديگري ساختند نه بي خانمان ها و فقرا و يا دانشجويان افراطي بلكه افراد متوسط جامعه بودند اما رسانه هاي آمريكا سعي در كتمان اين حقيقت دارند.
اين مدرس سينما با اشاره به تعامل بسيار خوب اسلام و مسيحيت در آمريكا تصريح كرد: خواهيد ديد كه مسلمانان و مسيحيان با هم به صورت متحد و يكپارچه اعتراض خواهند كرد.
گفتني است، نخستين همايش اسلام ومسسيحيت ارتدكس ايران و گرجستان صبح و عصر چهارشنبه با حضور شخصيت هاي مذهبي و علمي دو كشور در سالن كنفرانس مدرسه عالي امام(ره) قم برگزار شد.
 
 
رييس پژوهشگاه بين المللي المصطفي: پاسخ اسلام به جهاني سازي تفكرات ماديگرايانه غربي منفي است
رييس پژوهشگاه بين المللي المصطفي(ص) گفت: پاسخ اسلام و مسلمانان به جهاني سازي آمريكا بر پايه يك تفكر خاص منفي است.   حجت الاسلام 'مهدي رجايي'  در اختتاميه نخستين همايش اسلام و مسيحيت ايران و گرجستان ارتدوكس در مدرسه عالي امام خميني(ره) قم با اشاره به حوادث و تحولات رخ داده در طول يكصد سال گذشته از تلاش آمريكا براي جهاني سازي تفكر ليبراليستي خود به عنوان يكي از اين حوادث ياد كرد.
وي با اشاره به جنگ هاي جهاني اول و دوم به عنوان يكي ديگر از اين حوادث علت پيدايش هر دو جنگ را تفكرات مادي عنوان كرد، و افزود: تقسيم جهان به دو بلوك عظيم شرق و غرب هم در طول يك قرن اخير بر پايه همين انگيزه هاي مادي انجام گرفت.
رجايي تصريح كرد: بلوك شرق تحت حاكميت شوروي سابق كوشيد تا نظام ماركسيتي را ترويج تا از آن در راستاي مقابله با خداپرستي استفاده كند همچنانكه بلوك غرب با سلطه آمريكا حاكميت نظام ليبراليسم و سرمايه داري را براي ايجاد يك زندگي مادي خالي از معنويت اشاعه مي داد.
وي با اشاره به پديده انقلاب اسلامي بر اساس انگيزه هاي معنوي و الهي به عنوان يكي ديگر از حوادث ايجاد شده فروپاشي بلوك شرق را پيامد اصلي وقوع انقلاب در ايران برشمرد.
رييس پژوهشگاه جامعه المصطفي همچنين با اشاره به وقوع بيداري اسلامي به عنوان يكي ديگر از اتفاقات رخ داده وقوع بيداري جهاني و رويكرد مردم آمريكا به معنويت را نتيجه آن عنوان كرد.
رييس مركز الگوي اسلامي، ايراني پيشرفت با اشاره به عواقب خطرناك و نامطلوب سلطه نظام سرمايه داري بر زندگي بشر اظهار داشت: يكي از بارزترين و مشهودترين نتايج آن انحطاط اخلاقي و سست شدن پايبندي افراد به ارزش هاي اخلاقي و مهمتر از همه فروپاشي بنيان خانواده بوده است.
اين محقق و پژوهشگر ديني در بخش ديگري از سخنان خود اتحاد و همبستگي مومنان واقعي در دو دين راستين اسلام و مسيحيت را زمينه ايجاد جامعه جهاني توحيدي و الهي دانست.

 
سفير ايران در گرجستان: روابط ديني و علمي ايران و گرجستان همواره عميق و دوستانه بوده است
سفير ايران در گرجستان گفت: به گواه تاريخ همواره روابط ديني، علمي، تاريخي و فرهنگي ايران و گرجستان همواره عميق ، در هم تنيده و دوستانه بوده است.  
'مجيد صابر' در همايش بين المللي 'اسلام و مسيحيت ارتدوكس'  گفت: در بستر روابط تاريخي درخشان امروز نيز شاهد تقويت و گسترش روز افزون روابط ميان دو كشور هستيم كه لغو رواديد بين دوكشور از از اقدامها و تصميمات مهم در تقويت هرچه بيشترروابط بين دو كشور است.
وي در مورد شرايط جامعه گرجستان گفت: در اين كشور دين عنصر اساسي در زندگي مردم است و روحانيون ديني و اسقف ها نيز در اين كشور جايگاه ويژه اي دارند.
صابر، با اشاربه به اين نكته كه ايران كشوري آزاد براي اديان الهي است و دراين سرزمين پيروان اديان از جمله مسلمانان و مسيحيان دوستانه در كنار هم زندگي مي كنند افزود:
دين پاسخگوي مشكلات جامعه بشري و مهمترين عااملي است كه مي تواند جوامع را به ساحل نجات برساند.

 
رييس جامعه المصطفي العالميه: همفكري و نگرش مشترك اسلام و مسيحيت كمك زيادي به بشريت مي كند
رييس جامعه المصطفي العالميه گفت: همفكري و رسيدن به منشور و قواعد تعريف شده مشترك بين دو دين اسلام و مسيحيت، كمك زيادي به كاهش مسايل و مشكلات بشريت مي كند.  

حجت الاسلام و المسلمين 'عليرضا اعرافي'در همايش بين المللي 'اسلام و مسيحيت ارتدوكس' با يادآوري اين نكته كه نبايد از برخوردها و رفتار سياسي ظالمانه برخي كشورها مثل رژيم اشغالگر قدس، تفسير ديني و مذهبي ارايه كرد، افزود: بدون ترديد اسلام و مسيحيت نزديكترين اديان بوده و از مشتركات فراواني برخوردارند.
وي درمعرفي دين اسلام گفت: اسلام ديني عادلانه، حكيمانه، شجاعانه، ستم ستيز و مبتني بر عقلانيت و اخلاق است و اين نگاه اسلام مي تواند كمك زيادي به تبادل فكري كند.
اعرافي، خانواده، محيط زيست، توجه به فقر و گرسنگي ، اختلاف طبقاتي وفاصله شمال و جنوب، جنگ و اشغال و تجاوز، حركت هاي افراطي منجر به ترور و ظلم و ستم، ديكتاتوري هاي آشكار و پنهان و جهاني شدن و تلاش براي هضم خرده فرهنگ ها را از مهمترين دغدغه هاي امروز بشر دانست كه نيازمند توجه و ترسيم منشور مشترك بين الادياني است.
وي همچنين، حوزه مسايل اعتقادي وكلامي، اخلاق، حقوق و فقه، فلسفه، روش شناسي و حاكميت بخشي به مباني الهي و انديشه هاي انساني را از محورهايي ذكر كرد كه بايد در تبادل افكار دو دين مورد توجه ويژه قرار گيرد.


اعرافي با ذكر اين نكته كه دو دين مسيحيت و اسلام وجوه مشترك اعتقادي زيادي دارند بر تحكيم اين جبهه قوي و انتقال پيام هاي اعتقادي به يكديگر تاكيد كرد.
وي افزود: اخلاق در همه اديان مورد توجه است و به عنوان نقطه اشتراك اديان مي تواند بخش زيادي از زندگي بشر را تدبير كند.
اعرافي با بيان اينكه بخش زيادي از توليدات فكري دوره معاصر در حوزه علوم اجتماعي و انساني از چارچوب وحي و انديشه الهي فاصله گرفته است ادامه داد: تلاش هايي در ايران و برخي كشورهاي اسلامي در زمينه بازگشت به انديشه الهي آغاز شده كه به معناي پايين آوردن ارزش علوم انساني نيست.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، خواستار نقش آفريني دانشمندان اديان از جمله اسلام و مسيحيت در حوزه علوم انساني و اجتماعي از جمله اقتصاد، سياست و روانشناسي شد.
وي با ذكر اين نكته در روش شناسي تفسير متون و هرمونتيك در ايران و جهان اسلام كارهاي زيادي صورت گرفته است اضافه كرد: با روش شناسي مشترك مي توان تفسير كتب مقدس اين دو دين را به هم نزديك كرده و به نقاط مشترك برسيم.
اعرافي خواستار افزايش سطح گفت وگوي بين الادياني در بالاترين سطوح علمي، ديني و سياسي شد و بر تهيه منشور جامع فكري و تبادل آن تاكيد كرد.
وي در پايان گفت: تعامل و تبادل فكري بايد به حوزه مبادله منابع، مصادر و اطلاعات برسد و طراحي نظام آموزشي و مطالعات تحقيقاتي و تبادل كرسي هاي علمي، ديني، استاد و دانشجو مي تواند زمينه هاي گفت و گوي بهتر را فراهم كند.

 

مشاهده تصاویر بیشتر

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :