امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 نشست علمی مدل آینده پژوهی در المصطفی
شنبه ٩ اسفند ١٣٩٣ - ١١:٤٩

 


نشست تخصصی مدل آینده پژوهی در المصطفی در روز پنج شنبه مورخه 7/12/93 از ساعت 10 الی 12 توسط گروه مدیریت و آینده پژوهی پژوهشکده علوم انسانی در سالن اجتماعات پژوهشگاه بین المللی المصطفی با سخنرانی دکتر جعفر رحمانی و حجت الاسلام والمسلمین رضا ابروش برگزار گردید.

در ابتدای این نشست دکتر رحمانی به بیان تعریفی از مفهوم آینده پژوهی پرداخت و در توضیح تفاوت آن با آینده نگری ابراز داشت: آینده پژوهی عبارت است از جست و جوی آینده به صورت علمی، ولی آینده نگری یعنی تصور آینده از طریق مطالعه و تحقیق.
وی آینده پژوهی را رصد تهدیدها و فرصت های ممکن الوقوع دانست و خاطر نشان کرد: مجموعه های مختلف برای اینکه بتوانند آینده را مدیدریت و تهدیدهای آن را به فرصت تبدیل کنند باید موقعیتی را که در آینده فراروی آن ها قرار خواهد داشت شناسایی نمایند.
دکتر جعفر رحمانی روش های آینده پژوهی را سه نوع نظام¬ مند، شهودی و حسی - تخیلی دانست و اظهار داشت: از آنجایی که اطلاعات آینده هیچگاه به طور قطعی در اختیار آینده پژوه قرار نمی گیرد آینده پژوهی همیشه با ضریبی از خطا همراه است و نمی توان آن را کاملا صحیح تلقی کرد.
وی تحقیقی را که تحت عنوان «مدل آینده پژوهی در المصطفی» شکل گرفته فرصتی مناسب برای بازسازی راهبردهایی دانست که در سند چشم انداز جامعه المصطفی نوشته شده است.
در ادامه حجت الاسلام ابروش روش های آینده پژوهی را اکتشافی، هنجاری، فرض بنیاد و روش مبتنی بر نظر متخصصان دانست و ابراز داشت: آینده پژوهی عبارت است از توانایی دیدن نقطه ای که هنوز به آن مبادرت نشده است.
وی آینده پژوهی را امری مهم برای پیشبرد اهداف مجموعه های مختلف عنوان کرد و اظهار داشت: اگر شما امروز به آینده نیندیشید فرد دیگری برای آن، وقت هزینه خواهد کرد و در نتیجه به آن خواهد رسید.
حجت الاسلام و المسلمین رضا ابروش با تاکید بر ضروروت آینده پژوهی، آن را غیر قطعی دانست و خاطرنشان کرد: دلیل قطعی نبودن آینده پژوهی محدودیت اطلاعات و وجود تغییرپذیری ذاتی در فرایندهای طبیعی اطلاعات است.
گفتنی است در پایان این نشست تخصصی برخی حاضرین با بیان مطالبی به نقد گفته های سخنرانان نشست پرداختند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :