امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 نشست خروج علیه حاکمیت اسلامی از دیدگاه اهل سنت
پنج شنبه ٧ اسفند ١٣٩٣ - ١٤:٣٥

 


نشست علمی «خروج علیه حاکمیت اسلامی از دیدگاه اهل سنت» در روز چهارشنبه مورخه 93/12/6 از ساعت 10 الی 12 توسط گروه فلسفه و کلام پژوهشکده علوم اسلامی در سالن اجتماعات پژوهشگاه بین المللی المصطفی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر هادی قشقاوی برگزار گردید.
حجت الاسلام قشقاوی در بیان مقدمه بحث اظهار داشت: از مبانی معروف در فلسفه سیاسی اهل سنت، مبنای مشروعیت قدرت و غلبه است. طبق این مبنا هرکس توانست با قدرت و غلبه در راس حکومت مسلمانان قرار بگیرد مشروعیت دارد و بر مسلمانان واجب است از وی اطاعت نمایند.
وی ارتباط مستقیم وضعیت کنونی منطقه و موج بیداری اسلامی با موضوع خروج بر ضد حاکم اسلامی را علت ضروری بودن طرح این موضوع دانست و خاطرنشان کرد: طبق دیدگاه مشروعیت قدرت و غلبه این سوال به ذهن می رسد که آیا در وضعیت کنونی منطقه با توجه به حرکت روبه جلوی بیداری اسلامی قیام های مردمی بر ضد حکومت ها جایز هستند؟
حجت الاسلام هادی قشقاوی افزود: اعتقاد به این دیدگاه باعث شده تا برخی از عالمان سلفیت در موارد متعدد فتوا صادر و قیام های مردمی بر ضد حکومت ها را حرام اعلام نمایند.
وی نتیجه این بحث مهم را نتیجه ای عملی عنوان کرد و بحث خود را در قالب دو سوال زیر به دو بخش تقسیم نمود:
1. آیا خروج بر ضد حاکم اسلامی جایز است؟
2. آیا حکم خروج بر ضد حاکم اسلامی منوط به مشروعیت و عدم مشروعیت حکومت حاکمیت اسلامی است یا خیر؟
سخنران نشست اقوال معروف عالمان اهل سنت را در مورد سوال نخست چهار قول برشمرد: 1. خروج بر ضد حاکم مسلمان چه فاسق باشد و چه عادل، حرام است. 2. خروج بر ضد حاکم عادل، حرام و بر ضد حاکم فاسق، جایز است. 3. خروج بر ضد حاکم فاسق به شرط احتمال پیروزی جایز است. 4. خروج بر ضد حاکم فاسق به شرط برهم خوردن نظم و خونریزی جایز نیست.
وی مشهورترین دیدگاه را دیدگاه نخست و تمام مذاهب فقهی و کلامی اهل سنت را معتقد به این چهار دیدگاه دانست و ابراز داشت: احمدبن حنبل از جمله کسانی است که خروج بر ضد حاکم اسلامی را جایز نمی داند و می گوید: قيام عليه سلطان، جايز نيست؛ بلكه اطاعت و شنوايى ـ پيروى ـ از او لازم است. البته اگر سلطانى دستورى بدهد كه در آن معصيت خدا باشد نبايد او را اطاعت نمود امّا نبايد عليه او قيام كرد.
در پایان نشست حجت الاسلام قشقاوی مطالبی را پیرامون سوال دوم ارائه داد و سپس در پاسخ به سوالات برخی از حاضرین با آنان به گفتگو پرداخت.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :