امروز :
 
مرکز دراسات المصطفی (ص) العالمی
Al-Mustafa International Research Institute
 
 
فارسی | العربیه | English
 نشست علمی نگاهی نو به اهداف انقلاب اسلامی
سه شنبه ٥ اسفند ١٣٩٣ - ١١:٥٦

 


نشست علمی «نگاهی نو به اهداف انقلاب اسلامی» با همکاری گروه اندیشه سیاسی و انقلاب اسلامی پژوهشکده علوم انسانی پژوهشگاه بین المللی المصطفی و گروه مدیریت موسسه آموزش عالی علوم انسانی در روز دوشنبه مورخه 4/12/93 از ساعت 10 الی 12 در طبقه سوم سالن اجتماعات پژوهشگاه بین المللی المصطفی با سخنرانی حجج اسلام آقایان دکتر محمدمهدی بهداروند و حجةالاسلام والمسلمین مجید عبادی برگزار گردید.

در ابتدای این نشست تخصصی حجت الاسلام عبادی ضمن تبریک سالروز میلاد عقیله بنی هاشم (س)، با استناد به آیات 79، هشتاد و 81 سوره مبارکه اسراء اظهار داشت: انسان برای موفقیت در مقامات ظاهری دنیوی و خدمت به خلق باید پیوند خویش با خداوند را مستحکم گرداند، در غیر این صورت مشکلات و مزاحمت های دنیوی او را از پا در خواهند آورد.
وی افزود: یکی از مصادیقی که می توان برای این آیات شریفه نام برد امام خمینی (ره) است که توانست با تکیه بر قدرت پایان ناپذیر الهی انقلابی چشمگیر را بنا گذارد.

حجت الاسلام مجید عبادی با بیان این مطلب که بسیاری از انقلاب هایی که در جوامع گوناگون صورت گرفته اند هویتی سیاسی، نظامی و یا اقتصادی داشته اند، تصریح کرد: بافت و جوهره انقلاب اسلامی ایران فرهنگی است که توانست باعث تجدید حیات اسلام و ورود دین به عرصه اجتماع شود.
وی دنیای غرب را مطرح کننده فرهنگ سیاسی دنیاگرا عنوان کرد و ابراز داشت: انقلاب اسلامی فرهنگ سیاسی معنویت گرا را مطرح کرد که در این مدل، جمع بین سیاست و معنویت تحقق یافت.
حجت الاسلام و المسلمین عبادی با اشاره به اینکه تمامی اهداف انقلاب اسلامی در سند چشم انداز بیست ساله انقلاب اسلامی تبیین شده است، خاطرنشان کرد: ادبیات و مفاهیم صادره از امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ادبیاتی غنی هستند که مدیران تمام سطوح باید در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی، آن ها را عملیاتی سازند.
در ادامه نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد مهدی بهداروند انقلاب اسلامی را پدیده ای نوظهور عنوان کرد و اظهار داشت: پدیده انقلاب اسلامی زمانی ظهور کرد که نه تنها از دین خبری نبود بلکه آن را افیون توده ها و حکومت ها و نتیجه عقده های درونی می دانستند.
وی افزود: انقلاب اسلامی ایران یکی از انقلاب های منحصر به فرد است که توانست به دین موجودیت دهد و در راستای تحقق بخشیدن به فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر صدور انقلاب، نه تنها از دوستان بلکه از دل دشمنان نیروهایی ارزشمند برای انقلاب جذب نماید.
حجت الاسلام والمسلمین بهداروند با بیان این مطلب که داشتن نگاه نو به اهداف انقلاب اسلامی متفرع بر ارائه تعریف صحیح از انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: انقلاب اسلامی حرکتی بود که از فطرت انسان هایی آزادی خواه بر ضد استبداد زمان برخاست و باعث شد الگویی برای تمام آزادی خواهان و محرومان سراسر دنیا شود.
وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی در بخش سیاسی با اسقاط نظام شاهنشاهی موفق بوده ابراز داشت: اکنون وظیفه ملت ایران و به ویژه حوزه های علمیه است که در راستای محقق شدن انقلاب فرهنگی اسلامی و انقلاب اقتصادی اسلامی گام بردارند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی بهداروند با اشاره به اینکه اهداف هر انقلابی برگرفته از فرهنگی است که انقلاب بر اساس آن صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی در بخش سیاست، فرهنگ و اقتصاد دارای اهدافی است که معمار انقلاب اسلامی در موارد گوناگون به آن ها تصریح کرده است.
وی اهداف سیاسی انقلاب اسلامی را «مبارزه همیشگی با ستمگران و قطع استبداد آن ها»، «صدور انقلاب و ارائه الگوی تدبیر زندگی به جهانیان» و «بیداری ملت ها» دانست و اظهار داشت: انقلاب مردم ایران الگویی برای مظلومان جهان شده است تا بدانند ظلم پایدار نیست و با ایمان و وحدت می توان آن را سرنگون کرد.
حجت الاسلام بهداروند «عدالت اجتماعی» را هدفی عنوان کرد که انقلاب اسلامی در بخش اقتصاد به دنبال تحقق آن است و افزود: اهداف فرهنگی انقلاب اسلامی عبارتند از: ترویج فرهنگ استقلال طلبی، معرفی صحیح دین اسلام و احکام آن، و احیای هویت مسلمانان و محرومان جهان.
گفتنی است در پایان این نشست علمی برخی حاضرین سوالات خود را پیرامون مطالب ارائه شده مطرح نمودند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 
کلیه حقوق این سایت برای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) محفوظ است. - Copyright © 2009-2012 - All rights reserved
مرورگر پیشنهادی : Mozilla Firefox بازدید امروز : ، بازدیدکل :